סוכרת, עישון והקשר ביניהם

סוכרת, עישון והקשר ביניהם

על השלכותיו המזיקות של העישון נכתב כבר לא מעט ועל איך הוא משפיע לרעה על מערכת החיסונית של גוף האדם, פוגע במערכת הנשימה ומעכב תהליכים שונים של החלמה.

השפעות מזיקות אלו אופייניות לכל מי שמעשן סיגריות, אך ישנם אנשים הרגישים עוד יותר לעשן עצמו ולחומרים הרעילים הקיימים בו, מי שעדיין מעשן וחושב שהוא כבר מכיר היטב את כל הסיכונים הכרוכים, כדאי שייקח בחשבון גם את הקשר הקיים בין עישון לבין סוכרת מסוג 2, סוג זה של סכרת הוא הנפוץ ביותר, והוא עשוי להתפרץ גם בקרב מבוגרים המעשנים באופן קבוע. 

מעלה את הסיכון

עישון סיגריות הוא אחד ההרגלים המקושרים לאורח חיים הפוגע בבריאותו של האדם. בשל העומס על מערכת הנשימה, בדרך כלל מי שיעשן יתקשה לבצע פעילות גופנית ובמקרים רבים את הסיגריה ילווה גם משקה אלכוהולי.

כך, אנשים שבעבר נהנו מבריאות טובה והיו פעילים פיזית, הופכים להיות אנשים חולניים הרבה יותר, וגופם מאבד מחוזקו, לפגיעה גופנית זו יש גם השלכות על נפשו של האדם, שכן ידוע שגוף חלש ובריאות לקויה פוגעים במצב הרוח ובמצב הנפשי הכללי, אך מלבד הפגיעה בבריאות הגופנית והנפשית של המעשן, העישון גם מגדיל את הסיכוי להתפתחותה של מחלת הסוכרת מסוג 2.

למעשה, למעשן יש סיכוי הגדול בכ-40%-30% לחלות בסכרת, לעומת מי שאינו וככל שתקופת העישון ארוכה יותר, כך הסיכון להתפתחותה של המחלה גבוה יותר.

הניקוטין, כמו גם כימיקלים רעילים אחרים, פוגעים ביכולתו של הגוף להגיב לרמות הסוכר בדם, והגוף עלול לפתוח עמידות בפני אינסולין וכך האדם גם עלול לעלות במשקל ובריאותו הכללית תיפגע.  

עישון וסוכרת

חולי סכרת רבים שעדיין מעשנים ישמעו בדרך כלל את אותה ההמלצה מרופא המשפחה שלהם – גמילה מעישון.

הסכרת היא מצב מורכב המהווה מעמסה רבה על הגוף, העישון מקשה עליו עוד יותר להתמודד עם מצב זה, כיום ניתן בהחלט לחיות חיים מלאים ומספקים עם סכרת, אך העישון הופך את התמודדות זו לקשה יותר.

למי שלא השתכנע, שימו לב לנתונים הבאים:

  • חולי סכרת המעשנים נמצאים בסיכון של פי 2 לפחות ללקות במחלות לב שונות, וגם הסיכוי ללקות בשבץ גדול באופן משמעותי. העישון גורם להצטברות של פלאק על קירות כלי הדם, וכך כלי הדם הופכים להיות צרים הרבה יותר. במצב זה זרימת הדם בגוף נפגעת, רמת החמצן בדם יורדת, ובריאות הגוף מידרדרת.
  • עישון גורם לעלייה משמעותית של רמת הכולסטרול בדם, כמו גם לעלייה בלחץ הדם בגוף. כאשר מצרפים לכך מחלת רקע כגון סכרת, זה רק עניין של זמן עד שייגרם נזק משמעותי לגוף.

גמילה מעישון

אחרי שמבינים את המצב ואחרי שמכירים בהשפעות המזיקות, אין זה פלא שרבים מחפשים איך להפסיק לעשן בקלות ובמהירות.

גמילה מעישון תסייע להחזיר לגוף את האיזון הטבעי שלו, ותאפשר לו להתחיל בתהליך הריפוי ורמות הסוכר בדם יחזרו להיות נמוכות יותר, רמת האנרגיה תעלה והחשק לפעילות גופנית יחזור.

עבור חולי סכרת השיפור יהיה משמעותי עוד יותר, שכן כעת הגוף יהיה פנוי הרבה יותר להתמודד עם המצב הבריאותי המורכב. לכן, הפסקת העישון אינה ויתור על דבר מה, אלא היא הזדמנות לתת לגוף את הכבוד המגיע לו ולהתחיל את החיים מחדש.