כל האמת מאחורי הסיגריות האלקטרוניות

סיגריה אלקטרונית

במשך שנים רבות ניסו חברות הטבק להציג את העישון כחלק מאורח חיים מתוחכם ומתקדם. הפרסומות הציגו אנשים נאים וצעירים וניסו לקשר בין ההצלחה שלהם לבין מנהג העישון המזיק. מאז, התגלו נזקי הסיגריות וכיום גם פרסומות שנונות לא יצליחו להסתיר את האמת. עם זאת, בזמן האחרון יצאה לשוק הסיגריה האלקטרונית המנסה לשוות לעישון גוון היי-טקי כמעט. הסיגריות מעוצבות באלגנטיות, חסרות ריח ולכאורה מציעות חוויה "נקייה" למעשן. אך האם הן באמת תמימות כמו המראה המלוטש שלהן? התשובה ידועה מראש.

כיצד פועלת סיגריה אלקטרונית?

השימוש בסיגריה האלקטרונית החל בתחילת המאה ה-21. הממציא שלו, רוקח סיני שאביו נפטר ממחלת הסרטן, ניסה ליצור סיגריה שתאפשר לצמצם את הסכנות הנובעות מהעישון. הוא הכין מכשיר המאדה את חומר הטבק ופועל באמצעות סוללה וגוף חימום. כדי להפעיל את ההתקן הזה המעשן נדרש להצמיד את הפיה לפה ולשאוף. כך המעשן מפעיל את חיישן ההתקן ובשלב הבא גוף החימום מאדה את הטבק. מאז הדגם הראשוני הזה נוצרו סיגריות אלקטרוניות אחרות, חלקן פועלות באמצעות כפתור ידני.

האם בטוחה לשימוש?

סכנות השימוש בסיגריה הרגילה מוכרות ומוכחות. מלבד הניקוטין, היא מכילה גם אצטון, ציאניד, פורמלין ושאר חומרים מסרטנים הפוגעים בבריאותנו. סיגריה אלקטרונית לעומת זאת מכילה נוזל הנקרא e-liquid והוא כולל בעיקר ניקוטין וחומרי טעם שנועדו ליצור תחושה נעימה יותר. על כן, רבים טעו לחשוב וגרסו כי הסיגריה האלקטרונית בטוחה לשימוש ואינה מכילה את כל אותם רעלנים הקיימים בסיגריה רגילה. אלא בשנה האחרונה התבררה
האמת – הסיגריה האלקטרונית מאפשרת למעשן לשאוף כמות ניקוטין רבה בהרבה מזו הקיימת בסיגריה רגילה. מצב זה הוביל לכך שמשתמשים רבים צרכו ניקוטין ברמות מסכנות חיים (ברמה המיידית) ולקו במחלות נשימה חמורות שהצריכו את טיפול רפואי בחירום. כיום, המחוקק הישראלי כמו גם ה-FDA בארצות הברית רואים בסיגריה האלקטרונית כמוצר טבק לכל דבר; מוצר המזיק לבריאות לא פחות, ואולי אף יותר, מסיגריות רגילות. גורמים אלו בוחנים אפשרויות לאסור את השימוש בהתקן זה או לפחות להגביל משמעותית את השימוש בו.

האם מסייעת בגמילה?

למרות נזקיה הרבים, יש מי שעדיין מצדד בקיומה של הסיגריה האלקטרונית, מתוך הטענה שהיא מסייעת בתהליך הגמילה מעישון. ואומנם, סיגריה זו אכן נועדה בהתחלה להיות כלי רפואי שמטרתו לסייע למעשנים להיגמל מסיגריות, אלא שמאז ייעודה השתנה והיא הפכה לאמצעי נוסף לעישון.

כיום מתברר כי אמצעי זה אף מעודד עוד יותר את מנהג העישון. הריח הנעים שמוסיפים היצרנים לסיגריה והטעמים הנלווים מנסים להפוך את חוויית העישון ל"ידידותית" יותר", אך את האמת קשה להסתיר. חומרי הטבק שבסיגריה האלקטרונית מזיקים לא פחות ולעיתים ממכרים אף יותר – המעשן שנהנה מהטעם ומהריח של הסיגריה יכול להוסיף ניקוטין כרצונו וכך להגביר את חשיפתו לחומר זה ולהעמיק את התמכרותו אליו. בשורה התחתונה, מי שבאמת רוצה להיגמל יפנה לטיפול פרטני או יחפש סדנה להפסקת עישון שתסייע לו להבין את מצבו וללמוד דרכים אמיתיות לחיים חדשים נקיים מטבק.