סדנה להפסקת עישון-האם היא יעילה יותר מיתר השיטות?

סדנה להפסקת עישון

כולנו יודעים שסיגריה היא הרגל מגונה שרבים מאתנו מכורים אליו.

הרגל זה כידוע, מזיק לבריאות שלנו ושל כל הסובבים לנו. לכן, חשוב מאוד שנמצא את הפתרון והמענה המהיר ובעיקר היעיל להיגמל מהתמכרות זו ולנקות את הריאות שלנו. ההתמכרות לסיגריות כוללות גם התמכרות פיזית לניקוטין וגם התמכרות מנטלית לסיגריה. בהתאם לזאת, כל טיפול בהתמכרות לעישון מורכב גם בטיפול של מתן תרופה שבכוחה לעזור להתמודד עם הרכיב הגופני, וגם מטיפול קוגניטיבי שמסייע להתמודד עם הרכיב הפסיכולוגי.

את כל המכלול הטיפולי הזה תקבלו בסדנאות גמילה להפסקת עישון שמשלבות כמה גישות טיפול יחד, וכך הן מספקות מענה יעיל ואפקטיבי לכל מי שמבקש להפסיק לעשן. הסדנה תשלב גם תמיכה קבוצתית לצד טיפול התנהגותי פרטני, יחד עם נטילה של תרופות לגמילה. לכן לא בכדי, סדנה לגמילה נחשבת לשיטת הגמילה המוצלחת ביותר ועל כך נפרט עוד במאמר זה. 

סוגי סדנאות לגמילה מעישון 

יש היום סדנאות להפסקת עישון בתל אביב ובערים השונות בארץ. חלק מהסדנאות יופעלו מטעם קופות החולים וחלק באמצעות מפעיל חיצוני שנמצא בהסכם עם הקופות. הסדנאות יועברו על ידי יועצים לגמילה מעישון שקיבלו אסמכתה והוכשרו בתחום זה במרכזים שקשורים לאוניברסיטת בן-גוריון ובטכניון, או שהוכשרו דרך תכנית של קופות החולים. יש הרבה מטופלים שהתחילו טיפול והפסיקו אותו באמצע התהליך, חשוב לדעת שכל אחד שהפסיק יכול ומוזמן לנסות שוב ולא קיימת הגבלה על ניסיונות גמילה נוספים בכל מקרה של כישלון. 

מה היעילות של סדנאות אלה?

לכל שיטת גמילה מעישון יש את היעילות והיתרונות שלה, אך חשוב להתחיל טיפול בשיטה שהסיכוי להיגמל הוא גבוה. לפי מחקר שנעשה דרך קופות החולים, היעילות בסדנאות גמילה מעישון נמצאה גבוהה, עד תשעים אחוזים מכל מי שהשתתף בסדנה הפסיק מיד בתום הסדנה ושיעורי הגמילה בשלוש עד חמש שנים מתום הסדנה עמדו על 43 אחוז. השוואה אחרת שבוצעה בהסתמך על מאגר של מחקרים רפואיים לפני עשר שנים שעסקה ביעילות השיטות השונות לגמילה מעישון, ובוססה על עשרות מחקרים רפואיים בתחום, חשפה שהיעילות הגבוהה ביותר הייתה קשורה לשילוב של התרופות ולכל המפגשים החברתיים שתומכים בשיטה. משמע שטיפול קבוצתי מעלה את הסיכוי להיגמל פי כמה, כל עוד זה משולב עם מפגש של ייעוץ אישי ושימוש בתחליפי עישון ומתן טיפול תרופתי. 

שיטות גמילה אחרות

יש היום מגוון של טיפולי גמילה מעישון, כל טיפול מתרכז בשיטה משלו. תרופות, תחליפים, ייעוץ פסיכולוגי ועוד. אך מוכח כי לטיפול הקבוצתי יש השפעה רבה על כל אלה שמבקשים להפסיק לעשן.התמיכה של הקבוצה, ההירתמות המשותפת ושותפות הגורל - כל אלה מעניקים הרבה יותר סיכויים להצלחה לכל מי שמבקש להיגמל. לא רק מסיגריות, אלא גם מכל התמכרות אחרת.