ניקוטין – כל מה שחששת לשאול

נזקי ניקוטין

נזקי העישון ידועים היום היטב. כל מעשן מודע לכך שכאשר הוא מדליק סיגריה הוא פוגע בגוף שלו ולעיתים אף בסובבים אותו. מכיוון שלא תמיד פשוט להתמודד עם הידיעה הזאת, לעיתים המעשן יעדיף שלא לחשוב על נזקים אלו או על החומרים הרעילים שהוא מכניס לגופו. אך דווקא ככל שתדעו יותר על הניקוטין וככל שתבינו כיצד הוא משפיע על הגוף, כך תגלו כי הרבה יותר קל לכם להשתחרר מעול העישון ולהתחיל בדרך חדשה ובריאה יותר. מוכנים? המאמר הבא בשבילכם.

האם ניקוטין הוא סם?

לפני כמה עשרות שנים, היה נהוג לראות בעישון כמעין מנהג חברתי או טקס שלא מזיק מדי פעם לקחת בו חלק. לגישה זו תרמו חברות הטבק ומודעות הפרסום שהציגו את העישון כמנהג רצוי ואף בריא. אלא שלאורך הזמן הגישה כלפי הניקוטין החלה להשתנות. לאט-לאט הצטברו יותר ויותר מחקרים שהוכיחו כי הניקוטין שבסיגריות מסוכן לא פחות מסמים אחרים. למעשה, הניקוטין שבסיגריות נחשב היום לאחר החומרים הממכרים והמזיקים ביותר. בשל כך, במדינות רבות, וביניהם ישראל, מכירת מוצרי טבק מוגבלת בגיל ומדי פעם נוספות עוד הגבלות שמטרתן לצמצם את היקף השימוש בסם זה ולעודד גמילה מעישון.

תוך כמה זמן משפיע הניקוטין על המוח?

אחת הסיבות שבעטיה גמילה מסיגריות עשויה להיות מאתגרת, היא מהירות ההשפעה של הניקוטין על מוחו של המעשן. כאשר המעשן מדליק את הסיגריה ושואף, החומרים נכנסים לריאות, נספגים במחזור הדם ומשם מגיעים למוח. נדמה לכם שהתהליך הזה ארוך? למעשה הוא נמשך לא יותר מעשר שניות! מרגע שהניקוטין מגיע למוח מתחילה שרשרת של תגובות כימיות הגורמת הנאה למעשן ודוחפת אותו לעשן את הסיגריה הבאה. אחרי הכל – תחושת ההנאה מהסיגריה נמשכת דקות ספורות בלבד, ולכן כאשר המעשן מכבה את הסיגריה הוא כבר מרגיש צורך להדליק סיגריה נוספת. כך נוצרת אצל המעשן האשליה כי הסיגריה גורמת לו עונג, בעוד למעשה היא רק יוצרת את הצורך בסיגריה הבאה.

כמה זמן ניקוטין נשאר במערכת?

אנחנו רגילים לחשוב על הניקוטין כחומר המצטבר בעיקר בריאות שלנו. אך הניקוטין מוצא את דרכו לאזורים נוספים בגוף, והוא נמצא גם בפה וגם בגרון. כאשר הניקוטין נכנס לגוף הוא עובר דרך הכבד ומשם הוא יוצא באמצעות מערכת השתן והעיכול. הזמן הכללי שבו הוא שוהה בגוף תלוי כמובן בהיקף השימוש ובגילו של המעשן, אבל באופן כללי ניתן לומר את הדברים הבאים:

  • ניקוטין יופיע בשתן ובדם במשך יומיים עד ארבעה ימים אחרי גמילה מעישון
  • אם תבדקו את זקיקי השיער, תגלו כי הניקוטין שם עד 90 יום מהגמילה מעישון!

גמילה מניקוטין – זה לא חייב להיות קשה!

ניקוטין הוא חומר ממכר. מאוד ממכר. אך החלק המאתגר ביותר של גמילה מסיגריות אינו בהכרח הגמילה הפיזית. נכון, הגוף שלנו מרגיש צורך בניקוטין, אך צורך זה מקורו בשכנוע העצמי שלנו שאנחנו זקוקים לעישון על מנת להרגיש טוב. מרגע שאנחנו מבינים שהסיגריות אינן יוצרות תחושה נעימה אלא דווקא מונעות מאתנו חיים חופשיים ובריאים, נוכל להשלים את תהליך הגמילה בהצלחה. כדי להגיע לנקודה הזאת קיימות היום דרכים רבות – גמילה מסיגריות לבד, טיפול פרטני או סדנאות גמילה מעישון, כל אחד יכול למצוא את הדרך שלו להשתחרר מההתמכרות לניקוטין.

כתבות נוספות