נזקי הטבק ללב

נזקי הטבק והעישון ללב

כיום כבר אי אפשר להכחיש זאת; טבק על כל סוגיו פוגע במערכות הגוף החיוניות ומזיק לבריאותו של האדם כבר מהשימוש הראשוני. בשל כך, גם בארץ וגם במדינות שונות ברחבי העולם, מציינים פעם בשנה את ה-World No Tobacco day, יום בין-לאומי ללא עישון. המטרה היא להזכיר לכלל הציבור את הסכנה הטמונה בעישון, לעודד גמילה ממנהג זה ולפתח את המודעות הכללית לנושא. לכאורה נדמה כי נזקים אלו ידועים וברורים, אך למעשה לא כל המעשנים אכן מודעים להיקף השפעתו של העישון על בריאותם ועל חייהם. מטרתו של המאמר הבא היא להגביר את המודעות לאחד מנזקי העישון הפחות מוכרים – הפגיעה בלב.

שימוש בטבק – נתונים חשובים

בדוח שהוציא משרד הבריאות בחודש פברואר 2018, פורסם כי בשנת 2016 לבדה, נפטרו במדינת ישראל כ-8000 איש כתוצאה מנזקי העישון. יש לציין כי מספר זה כולל גם כ-800 איש שנחשפו לעישון פאסיבי, או כפי שהוא מכונה היום – עישון כפוי. נתונים אלו מצטרפים לסטטיסטיקה המחזקת את אותה עובדה ידועה – העישון הוא היום אחת הסכנות המשמעותיות ביותר לחייהם של תושבי המדינה העולם כולו. דוח זה מציג נתונים נוספים, ומציין כי בקרב האוכלוסייה הבוגרת בארץ (בני 21 ומעלה) אחוז המעשנים עומד על 21%, וחלקו הגדול מעשן אפילו 20 סיגריות ביום. גם בקרב בני נוער מצטיירת תמונה לא פשוטה, כאשר כמחצית מאלו שהתנסו בעישון סיגריות, החלו לעשן כבר בגיל 13. לתחלואה הנגרמת בשל העישון השלכות לא רק על האדם הפרטי, אלא על כל המשק כולו; למעשה, על פי הדוח של משרד הבריאות, בשנת 2016 עלות הטיפול במחלות שנגרמו בשל עישון עמדה על כ-3.6 מיליארד ש"ח. זאת סיבה אחת המעודדת את המחוקק להשקיע מאמצים רבים בחקיקה שמטרתה לצמצם משמעותית את תופעת העישון.

הטבק פוגע גם בלב

נזקי הטבק ידועים כאמור לכל; החומרים הרעילים חודרים לגוף כבר דרך המגע הראשוני של הפה עם הסיגריה, ופוגעים בבריאות השיניים ובמצבו הבריאותי של חלל הפה. משם מגיע העשן לריאות ועלול לגרום להתפתחותם של גידולים סרטניים בלוע, בחך בוושט ובריאות עצמן. אך מלבד מחלות נשימה, ישנה סכנה אחת שאינה זוכה לתשומת לב נאותה – הפגיעה בלב. העישון מחולל נזקים חמורים למערכת כלי הדם של הגוף. הוא פוגע בזרימת הדם בגוף, וידוע היום כאחד הגורמים המובילים להתפתחותן של מחלות כגון טרשת עורקים, ואפילו מפרצת באבי העורקים. הלב שהוא כמובן חלק מרכזי במערכת כלי הדם עלול להיפגע אף הוא; בעת עישון הסיגריה המעשן יכול להרגיש כיצד קצב פעימות הלב עולה, וגם לחץ הדם עולה בהתאמה. כלי הדם עצמם נפגעים אף הם, ולעיתים עלולים להיווצר קרישי דם החוסמים את המעבר התקין של הדם בגוף. במקרים מסוימים אף ייתכן כי העישון יוביל להתקף לב או לאירוע מוח מסכן חיים. 

מה עושים? מפסיקים לעשן!

על מנת למנוע את נזקי העישון או כדי לצמצם את היקפם, ישנו רק פתרון אחד – גמילה מעישון. גם הפסקת עישון בגיל מבוגר עשויה להציל חיים ולשפר באופן משמעותי את איכות חייו של האדם. תהליך שיקום הגוף מנזקי העישון מתחיל כבר ב-24 שעות הראשונות לגמילה. 8 שעות לאחר עישון הסיגריה האחרונה,רמות החמצן בגוף יחזרו למצבן הנורמלי, וכבר לאחר 24 שעות הסיכוי להתקף לב יורד.כשנה לאחר הגמילה מסיגריות הסיכון להתקף לב או לשבץ יורד באופן משמעותי, ובתוך כ- 5 עד 15 שנה, הסיכוי להתקף לב בקרב מעשנים לשעבר משתווה לסיכוי זה בכלל האוכלוסייה.לקראת השנה האזרחית החדשה, גמילה מסיגריות היא אחת ההחלטות המועילות והבריאות ביותר, ובאמצעותה ניתן להתחיל דרך חדשה וטובה יותר.

כתבות נוספות