מתי צריך לפנות למעבדת שינה?

מתי צריך לפנות למעבדת שינה

צמד המילים "מעבדת שינה" עלול לעורר אסוציאציות לא נעימות. השילוב בין המילה הסטרילית והמדעית 'מעבדה' לבין משהו נעים ונינוח כמו שינה, לא נשמע כמו מקום שטומן בחובו בילוי נעים במיוחד, אך עבור אנשים רבים – מדובר בהכרח הנועד לגלות האם הם סובלים מהפרעות שינה מאובחנות (והאמת? הוא לא נוראי כלל כפי שאולי נדמה לכם…). הפרעות שינה מדירות שינה מעיניכם? מתלבטים האם אתם צריכים להגיע למעבדת שינה? מעוניינים לדעת מה כולל התהליך והאם הוא מומלץ עבורכם? הנה מידע שיסייע לכם לקבל החלטה.

לפני הכל: הכירו את השינה ה"נורמלית" ותפקידיה

כשאנחנו הולכים לישון מדי לילה, מערכות רבות בגופנו נכנסות לפעילות חשובה הנדרשת להמשך תפקוד נורמלי בחיי השגרה. מחקרים מראים שכדי לאפשר את מעגל השינה הנורמלי, הכולל הירדמות, חידוש כוחות ומתן אפשרות לגוף לפעול בזמן השינה, נדרשות לאדם הממוצע כ-7.5 שנות שינה מדי לילה. 

בין שאר תפקידיה של השינה, היא אחראית על הפרשת חומרים חשובים לתפקוד (כמו הורמון הגדילה, קורטיזול האחראי על תהליך המטבוליזם בגוף ועוד), היא תורמת לסידור מחודש של הקשרים הנוירונים במוח, מסייעת לתהליכי הזיכרון, מייצבת את מצב הרוח וגם עוזרת לחידוש מתווכי העצבים בגוף האדם. המשמעות של התפקידים הללו היא אחת – ברגע שהאדם מבחין כי הלילה שלו רצוף הפרעות שינה, הדבר לא פוגע רק בשנת הלילה שלו או גורם לעייפות טבעית ביום למחרת, אלא גם פוגם ביכולת של הגוף לתחזק את המערכות החשובות בו.

מרגישים אחד או יותר מהתופעות הללו? מומלץ להיבדק

הפרעות שינה באות לידי ביטוי בכמה אופנים – קושי קיצוני להירדם גם במצבי עייפות, שינה לא רציפה הגורמת לאדם להתעורר מספר פעמים בלילה אחד, קימה בשעות מוקדמות בבוקר ללא יכולת לחזור לישון, נחירות הגורמות להפסקת השינה וכן ישנוניות ביום שלמחרת, הכוללת הירדמות במהלך ביצוע עבודות פסיביות יחסית. 

תסמונת הפסקת נשימה בשינה

אחד הדברים המסוכנים ביותר שיכולים לקרות עבור מי שיש לו הפרעת שינה הוא שבמהלך השינה פוקדת את הגוף תסמונת הפסקת נשימה – מבלי שיש לאדם מושג על הימצאה. התסמונת הזו היא לא נחלתם של אלו מכם הסובלים מנחירות בלבד, אלא היא עשויה להיגרם בשקט וללא תסמינים מיוחדים. עם זאת, ייתכן והאדם הסובל מתסמונת זו, הכוללת הפסקת נשימה במהלך השינה, יסבול גם מישנוניות לאורך היום, תחושת עייפות ולאות במהלך ביצוע פעילויות פשוטות ורצון לישון גם בשעות היום. למעשה, מדובר בחסימה של מעבר אוויר בדרכי הנשימה העליונות, הגוררת בעקבותיה מאמץ גדול של בית החזה, הסרעפת וכן גורמת ליקיצות מרובות וירידה ברמת החמצן בגוף. את התסמונת הזו מאבחנים רק באמצעות בדיקה ייחודית – בבית או במעבדת שינה. 

השלב הראשון – פנייה לרופא משפחה

אם אתם מרגישים אחד או יותר מהתופעות שתוארו לעיל, מומלץ ללכת להיבדק ולא להזניח את המצב. לפני פנייה למעבדת שינה, התהליך מתחיל בפנייה לרופא משפחה, שתפקידו הוא לבחון האם קיים חשש להפרעת שינה ואם כן, ממה היא נובעת. לעתים מדובר במתחים נפשיים ולפעמים הפרעות השינה באות לידי ביטוי בחסם פיזי כלשהו. רופא המשפחה יבקש לקבל מכם מידע שיסייע לו לאבחן את מצבכם וישלח אתכם, בהתאם, להמשך טיפול. במידה ונדרשת בדיקה מעמיקה יותר, ייתכן ורופא המשפחה לא יראה לנכון לשלוח אתכם ישירות למעבדת שינה אלא יתחיל את התהליך דווקא מול רופא אף אוזן גרון מומחה. לעתים מספיקה שיחה עם רופא משפחה או רופא אף אוזן גרון מומחה כדי לאבחן את הבעיה ולהעניק ייעוץ והדרכה, ולעתים יחליט הרופא על המשך טיפול ואבחון במעבדת שינה.

מהי מעבדת שינה?

מעבדת שינה היא מקום שתפקידו הוא לבדוק את תפקודי השינה של האדם. המקום מעוצב, לרוב, באופן נוח ונעים ככל הניתן, כדי לגרום לנבדק להרגיש בנוח וליהנות משינה המחקה באופן טבעי ככל שניתן את התנאים שיש לו בבית. כדי לבצע את הבדיקה, מחברים את האדם לאלקטרודות וחיישנים שונים, הנותנים מידע לאנשי מקצוע על המתרחש בגופו של הנבדק במהלך השינה. בכל מעבדת שינה יש מכשור טכנולוגי ורפואי מתקדם, כמו גם יכולת להקליט סאונד ווידאו. השינה מנוטרת על ידי המכשירים הללו, ובמהלכה נבדק האם האדם סובל מנחירות, האם הוא מדבר מתוך שינה או האם הוא סובל מכל תסמין אחר שמונע ממנו ליהנות משינה איכותית ורציפה.

במקביל לבדיקת המעבדה

אם אתם ישנים עם בן או בת זוג, הרי שגם הם יתבקשו למלא שאלון הנוגע להרגלי השינה שלכם. לא מעט פעמים בני הזוג הם ה"סובלים" העיקריים מבעיות השינה של האדם, ולכן האינפורמציה שהם מוסרים חשובה מאוד לצרכי אבחון ומתן מידע יעיל אודות התהליכים המתרחשים בגופו של הנבדק במהלך השינה.

בדיקת שינה ביתית

אם אתם לא מעוניינים לעבור בדיקת שינה במעבדת שינה, תוכלו לעבור את התהליך בבית, במיטתכם האישית ובתנאים הנוחים ביותר שיש. התהליך די דומה – התהליך די דומה: במכון השינה יחברו אתכם למכשיר הבדיקה, אבל תוכלו ללכת הביתה ולישון בבית. בבוקר תנתקו את המכשיר ותחזירו אותו למכון השינה, שם יפוענח המידע שהמכשיר אסף במהלך הלילה

אפשרות נוספת: סדנת שינה

אם בדיקות המעבדה לא הניבו תוצאות ואתם עדיין סובלים מהפרעות שינה מבלי שיש לכם מושג מדוע זה קורה – דרך טובה לחזור לשגרה בריאה וליהנות משינה רציפה היא באמצעות פנייה לסדנאות שינה. תפקידיה של סדנת שינה היא להקנות לכל מי שסובל מהפרעות שינה את הכלים הטובים ביותר שיסייעו לו לחזור לשגרת תפקוד נורמלית. במסגרת הסדנה, מקבל כל משתתף אינפורמציה יקרת ערך על תפקידיה של השינה, איכותה ותפקידיה, כיצד מתמודדים עם הפרעות שינה, כיצד גורמים לגוף להירגע בתום יום ארוך ואיך מלמדים את עצמנו לחזור לישון באופן טוב, איכותי ולא פחות חשוב – טבעי.