מה קורה אם אתה מפסיק, אבל בבית עדיין מעשנים?

הפסקתם לעשן, אבל בבית עדיין מעשנים, מה עושים

כיום, אחרי שכבר ברור מעל לכל ספק כי עישון סיגריות מזיק לבריאות, רבים מנסים להיגמל מהתמכרות זו. יש מי שהגמילה מסיגריות פשוטה עבורו, ויש מי שעבורו היא כרוכה במאמצים רבים ובניסיונות חוזרים להיגמל. בסיום התהליך, מעשנים שנגמלו יכולים לשקם את בריאותם ולפתח אורח חיים בריא יותר שאינו תלוי עוד בתכנון הפסקת הסיגריה הבאה. אלא שכאן נשאלת שאלה חשובה – מה קורה במצבים שבהם ההחלטה להיגמל היא החלטה אישית בלבד שאינה מערבת את שאר בני הבית? בבתים שבהם רק אחד מבני הבית מחליט להיגמל עלולים להיווצר קשיים שונים, והמאמר הבא עוסק בדיוק במקרים אלו.

השפעות בריאותיות

עבור רבים, הגמילה מסיגריות היא רק חלק מהניסיון לסגל לעצמם אורח חיים בריא יותר. לאחר שהגוף משתחרר מההתמכרות לניקוטין, הריאות מתחילות להתנקות והן משקמות את עצמן בהדרגה. כך יכול המעשן לשעבר לבנות מחדש אורח חיים חיוני יותר ולחזור ליהנות מאוכל מזין ומאימון ספורטיבי ממריץ. אך חשוב לציין כי כאשר בבית עצמו ממשיכים בני המשפחה לעשן, החומרים הרעילים ממשיכים להשפיע על מערכות הגוף שלו. חומרי הסיגריות נספגים דרך עישון פאסיבי ואפילו באמצעות דרכים שאינן ישירות; חלקיקים קטנים מן החומר עלולים לדבוק בבגדים של בני הבית, ואפילו בקירות ובמצעים. כך החומרים הרעילים שבסיגריות ממשיכים להשפיע על בריאותם של כל יושבי הבית בין אם הם מעשנים ובין אם לא.    

מגדירים כללים חדשים

כאמור, כאשר בני בית אחרים ממשיכים לעשן, החומרים שבסיגריה ממשיכים להשפיע גם על מי שבחר להיגמל מסיגריות. בשל כך, יש מי שיגיד כי הפסקת עישון בזמן שאנשים אחרים ממשיכים לעשן בבית היא עניין בלתי אפשרי. אך למעשה, אין דבר הרחוק יותר מן האמת; כאשר מעוניינים להיגמל מסיגריות לתמיד אין סיבה לוותר מראש. מה שכן מומלץ לעשות הוא להשתדל להשיג את שיתוף הפעולה של שאר בני הבית ולהגדיר ביחד כללים ברורים שיתחשבו בכל בני המשפחה. למשל, אם בבית ישנה מרפסת או חצר קטנה אפשר בהחלט לבקש מבני הבית כי יעשנו שם בלבד ולא בתוך החדרים עצמם. במידת האפשר, מומלץ כמובן כי העישון יתבצע מחוץ לבית (גם לא במרפסת) ובוודאי שלא בקרבתם של מי שאינם מעשנים.    

הזדמנות לשינוי

כאשר אחד מבני הבית מחליט להפסיק לעשן, זוהי הזדמנות מצוינת להתחלה חדשה גם עבור שאר בני הבית. כך, לעתים אם אחד מבני המשפחה מחליט לעשות את הצעד, הוא פותח את הדלת בפני שאר בני הבית המגלים את יתרונות הגמילה מעישון. מעשנים החוששים מתהליך הגמילה עשויים לגלות למשל כי כאשר מעוניינים בכך ניתן להיגמל מסיגריות בקלות יחסית ובמהירות. המעשן רואה כיצד מי שנגמל מרגיש טוב יותר, הוא מבחין כי הוא הופך להיות אנרגטי ושמח יותר, וגם את הכסף שהוא בזבז על סיגריות הוא יכול להשקיע בדברים אחרים משמעותיים יותר. בסיכומו של דבר – גם אם רק אחד מבני המשפחה נגמל מסיגריות פעמים רבות הוא סוחף אחריו את שאר בני הבית, וכך – כולם מרוויחים.