מהם הגורמים לבעיות שינה

מהם הגורמים המשפיעים על בעיות שינה

קשה לדבר באופן כללי על בעיות שינה, משום שכשם שמדובר במנגנון טבעי וחשוב כ"כ עבורנו, כך הוא מסובך ומורכב מהמון גורמים, ביניהם ביולוגיים, כימיים, פסיכולוגיים ועוד. החדשות הטובות הן שעבור אנשים רבים, בעיות השינה נגרמות מגורמים בהם ניתן לשלוט בקלות יחסית, אולם רק במידה ותקבלו את הכלים המתאימים.

הגורם הראשון לבעיות שינה: התרגלות וכניעה

נתונים רבים מצביעים על העובדה שאנשים שונים עם בעיות שינה פשוט לא ילכו לטפל בכך, והסיבות הן מגוונות: לעיתים חוסר שינה נתפס אצלנו כחלק טבעי מהחיים האינטנסיביים, חלקנו פשוט לא מבינים את משמעות השינה ואף יותר מכך – חלקנו פשוט לא זוכרים מה זה אומר לתפקד לאחר שנת לילה ממצה, נכונה ובריאה. אולם, היות ולשינה יש תפקיד חשוב בכל הנגע לבריאות שלנו, החל מקצב חילוף החומרים בגוף ועד למצב הרוח ולערנות שלנו, חשוב מאוד לשים לב לכמות וסוג השינה שלנו, ולא להזניח את התחום לרגע.

אז ממה מושפעת השינה שלנו?

כמו כל תחום אחר בחיינו, גם השינה של כל אחד מאתנו היא אינדיווידואלית לחלוטין ולמרות שלכולנו יש את אותם שלבי שינה ואותם מנגנונים בגוף שמסייעים להם, עדיין הגורמים המדויקים שיכולים לגרום לאדם אחד להתעורר או לא להירדם בקלות, יכולים להיות שונים לחלוטין מאלו של אדם אחר. אז שווה לקחת זאת בחשבון.

השינה הבסיסית של כל אדם, מורכבת מכמה מחזורי שינה, בד"כ 4 או 5, אשר בהם האדם עובר ממצב של מעין חצי ערנות או הירדמות מוקדמת, למצבי השינה העמוקה. קיימים כמה שלבים באמצע, אולם אצל רבים, הבעיה היא דווקא בשלב הראשון, הכולל הירגעות, האטה של פעולת או דריכות השרירים, והאטה של תזוזת העיניים. בשלב זה למעשה, הגוף מתחיל להתנתק מסביבתו החיצונית, לא לגמרי כמובן, אך ברמה שבה האדם פחות קשוב. במידה וקיים משהו אשר מפריע לאדם בשלב ההרדמות, מטבע הדברים יהיה לגופו קשה מאוד על בלתי אפשרי לעבור לשלבים הבאים. ייתכן וכמובן, הבעיה תהיה בשלבים מאוחרים יותר של מחזור השינה, כמו במקרה של אנשים שמכל סיבה שהיא, לא משלימים מחזור שינה מלא ומתעוררים כאשר הגוף שלהם עוד לא מוכן לכך.

  • חשוב לציין שקיימים גורמים בריאותיים, כמו בעיות נשימה, כאבים בגוף, מחסור בוויטמינים. היות ומקרים כאלה מצריכים טיפול תרופתי או התערבות רפואית קלינית, אין אנו עוסקים בהם במאמר זה, אולם חשוב מאוד ללכת להיבדק אם יש חשד לקיומן של בעיות רפואיות בסגנון זה.

גורמים סביבתיים והתנהגותיים שיכולים לפגום בשינה

בבואכם לבדוק מהן בדיוק הסיבות אשר מונעות מכם לישון כראוי, חשוב לקחת בחשבון את ההרגלים, לצד הסביבה הקרובה שלכם. אם אתם הורים חדשים, עצמאיים העובדים גם בלילה וכד', בד"כ תהיה סיבה הגיונית לכך שאתם לא ישנים מספיק. אולם, אם אין סיבה נגלית לעין, הגיע הזמן שלכם לנתח את הסביבה שלכם ולחשוב מה מעסיק אתכם יתר על המידה, אבל הפעם – נסו לשים לב לאותם מרכיבים בסביבה שלכם שאליהם אתם בד"כ פחות שמים לב, כמו: רעשים חלשים, דברים שמונעים מכם לזוז בנוחות במיטה (לעיתים תגלו שאתם ישנים בזווית, מכיוון שהמזרון שלכם שינה צורה עם הזמן, ועכן הלאה), ריחות מסוימים וכן הלאה. גילוי כל המרכיבים הללו בסביבה שלכם אולי תגזול מכם קצת זמן, אבל עבודת החקר הקטנה הזו לגמרי שווה את זה, מכיוון שאתם בדרך להפוך את השינה שלכם לאופטימלית וממצה. מיותר לציין אגב, שאם גיליתם משהו שהוא לא לרוחכם – נסו לשנות אותו ולצפות בתוצאה.

הגיע הזמן לעבור לגורמים התנהגותיים. יש שיטות להירדם השאובות מטכניקות רבות, למשל מעוצם הדמיון המודרך, שנועדו לסייע למוח להימנע מכל מיני מחשבות טורדניות ולהיכנס בבטחה לעולם החלומות, אך לא נוכל לפרט על כולן עכשיו. מה שכן נספר לכם, זה שקיימים גורמים רבים ובלתי-מודעים הנוגעים להרגלים שלנו לפני השינה, שמונעים מאתנו לישון בפועל. חשוב לזכור – עבור אנשים מסוימים, בייחוד עבור אלה שהשינה שלהם קלה במיוחד, לא מספיק פשוט לשים פיג'מה וללכת לישון, אלא צריך להפוך את הזמן שלפני השינה לזמן הכנה של ממש, כדי להרגיל את הגוף להרגלי שינה נאותים ובעיקר, להימנע מדברים שמפריעים לנו. חשבו לעצמכם: איך נראה הערב שלכם? האם אתם רגילים לצפות הרבה במחשב לפני השינה? האם אתם רגילים לקרוא? וכד'. נסו להפחית אט אט כל הרגל והרגל, ולגלות האם אותם ההרגלים מונעים מכם ברמה כזו או אחרת, לישון היטב.

ההיגיון שמאחורי הטיפול המחשבתי בבעיות שינה

בואו נשים רגע בצד בעיות בריאותיות שונות הנוגעות לחרדה ממשית, או דיכאון קליני וכד', בעיות שיכולות לגרום בין היתר לבעיות שינה, אולם הן מצריכות לעיתים קרובות טיפול תרופתי (ולא בו אנחנו עוסקים במאמר הזה). על פי ההערכות, אנשים רבים בעולם המערבי סובלים מבעיות שינה שמקורן בתרבות, בדפוסי מחשבה ובדפוסי חיים שונים, שבחלקם נגענו לעיל, ובחלקם לא. הבעיה היא, שגם אם נשפר את התנאים הסביבתיים שלנו, נשנה את ההרגלים וכד', עדיין הצטרך בסופו של דבר לעבור איזשהו תהליך משחבתי שיוכל להכניס אותנו חזרה למסלול השינה הבריא והנורמלי. כדי לעשות את זה, יש פעמים רבות לדאוג לדרכים "עקיפות" מאשר מתן הוראות ישירות, שכן קשה לתת למוח הוראה בסגנון "תישן!". הדרכים הללו כוללות טכניקות הרגעה, הימנעות ממחשבות טורדניות, טכניקות היכנסות קלה יותר לשלב ההרדמות ההתחלתי ועוד.

לסיכום: לכולנו בסופו של דבר, מגיעה שנת לילה עמוקה וטובה

חשוב להזכיר, כי שנת לילה מלאה איננה בגדר מותרות, אלא היא צורך בסיסי של החיים. לכן, מומלץ לכל אדם הסובל מבעיות כלשהו בשינה לבחון דרכים שונות לפתרון הבעיה, לטובת חיים בריאים יותר.