מהו הזמן הכי טוב להפסיק לעשן?

מהו הזמן הכי טוב להפסיק לעשן

אם אתם מעשנים ותיקים, ודאי כבר שאלתם את עצמכם את השאלה המתבקשת "מהו הזמן הכי טוב להפסיק לעשן"? כמובן שלשאלה זו יש תשובה אחת – "עכשיו"; אך למעשה הגמילה מעישון אינה פשוטה, ולפעמים צריך למצוא את המועד הנכון או את התקופה הנכונה שבה הגמילה תהיה קלה יותר. מאחר שמדובר באחד החומרים הממכרים ביותר, רבים מחליטים לקבוע מועד מסוים שבו יפסיקו לעשן, וכך נותנים לעצמם זמן להתרגל לרעיון ומכינים את עצמם לקראת האתגר. אז כיצד בוחרים את המועד הנכון להפסיק לעשן? על כך במאמר הבא.

מאילו מועדים כדאי להימנע?

מעשנים הרגילים לעשן סיגריות באופן קבוע מפתחים תלות בחומרים המזיקים שלה, מעבר לזה – העישון הופך להיות חלק קבוע משגרת היום-יום של המעשן, וכך הוא מתקשה לוותר על אותו המנהג שלעיתים ליווה אותו חלק ניכר מחייו. לכן, מכיוון שגמילה מהווה אתגר בפני עצמו, רצוי שהמעשן יקל על עצמו ככל הניתן. אם אינו מוכן רגשית או פיזית לגמילה, או אם הוא מתמודד עם מצבי לחץ קיצוניים, אולי כדאי לדחות מעט לזמן אחר.

לדוגמה, גמילה עלולה להיות קשה יותר בנסיבות הבאות:

  • התמודדות עם אירוע חיים מרגש מאוד או מלחיץ מאוד: זה יכול להיות אירוע משמח כמו חתונה וזה יכול להיות סיטואציה מלחיצה כמו סיום לימודים – כך או כך, המעשן מתמודד עם מספיק אתגרים ולכן כדאי אולי לדחות מעט את הגמילה.

  • חוויית אובדן – אם חלילה אירע מוות במשפחה או אם האדם מתמודד עם מצבי דחק קשים כגון גירושין, רצוי אולי לדחות למועד נוח יותר.

  • כל אירוע אחר המצריך השקעת אנרגיה רגשית ונפשית של האדם.

בוחרים תאריך משמעותי עבורכם

לעומת המקרים שתוארו לעיל, בדרך כלל חיינו מתנהלים על פי שגרה קבועה שבמסגרתה אנחנו יודעים פחות או יותר למה לצפות ולכן, אם המעשן חש שחייו יציבים יחסית וכי יש לו את האנרגיות הנחוצות כדי להתמודד עם גמילה. 

כל שנותר הוא לבחור את התאריך המתאים, לשם כך רבים בוחרים בתאריך משמעותי מבחינתם, וזאת כדי לעודד אותם להתמיד בגמילה וכדי להגביר את חשיבותה בעיניהם.

להלן כמה מועדים שעשויים להיות אידאליים לגמילה מעישון:

  • ראש השנה או שנה אזרחית חדשה

  • יום ההולדת של המעשן או של אנשים היקרים לו – מעין לידה מחדש.

  • יום העצמאות או חג הפסח המסמלים חירות.

  • כל תאריך משמעותי אחר כגון: יום נישואין, סיום לימודים או התחלת עבודה חדשה.

בוחרים את הדרך

כעת, אחרי שכבר הוחלט על גמילה ואחרי שכבר נבחר התאריך המבוקש, כל שנותר הוא לבחור את הדרך להשגת המטרה. יש מי שבוחר להפסיק לבד, אך לעיתים דווקא סדנאות עשויות לסייע, הפגישה עם אנשים העוברים ביחד את אותה החוויה עשויה לחזק את האדם ובאופן זה הוא אף יזכה לתמיכה ולעידוד ברגעים הקשים.

כדי לדעת איזו דרך תתאים לכם, גמילה לבד או סדנאות, קראו מעט על האפשרויות השונות, בררו מהו תוכן הסדנאות או אפילו הירשמו עם אדם קרוב או עם חבר המעוניין אף הוא להיגמל.

הנקודה החשובה ביותר – לגבש תוכנית פעולה זה החלק הקל; כעת אתם צריכים להבטיח לעצמכם שתשיגו את המטרה שלכם, שתשתחררו מעולו של הניקוטין ושתתחילו דרך חדשה ובריאה יותר.