מדבקות ניקוטין להפסקת עישון – האם זה עובד?

כיום, כאשר כבר ידוע ומוכח כי עישון סיגריות מזיק לבריאות, כל מעשן כמעט מעוניין להיגמל מסיגריות. לעיתים זהו תהליך לא פשוט, במיוחד אם מדובר במעשן ותיק שכבר פיתח תלות גופנית בניקוטין. לכן, רבים מחפשים אחר דרכים שונות שיסייעו להם להיגמל ולהתמודד בקלות יחסית עם המחסור בניקוטין. אחד האמצעים שמעשנים נעזרים בהם הן למשל מדבקות ניקוטין. מדבקות אלו זמינות בשוק מאז שנות ה-90 של המאה ה-20. אך האם מדבקות ניקוטין הן הפתרון היעיל ביותר להפסקת עישון? על כך במאמר הבא.   

מה הן מדבקות ניקוטין?

כיאה לשמן, מדבקות ניקוטין הן מדבקות המכילות ניקוטין, אותו חומר ממכר הקיים בסיגריות. מדבקות אלו, בדומה לאמצעים אחרים כגון גומי לעיסה המכיל ניקוטין ומשאף ניקוטין, משווקות בדרך כלל ככלי עזר לגמילה מעישון. המעשן נדרש להצמיד את המדבקה לעור, והניקוטין המשתחרר ממנה נספג בגוף במנות קבועות ומדודות. לרוב, רמת הניקוטין שבמדבקות היא נמוכה יחסית כאשר המטרה היא להקל את תסמיני הגמילה. כדי שהמדבקה אכן תשרת את מטרתה, בדרך כלל יתחיל המעשן בשימוש במדבקות בעלות מינון גבוה יחסית של ניקוטין, ובהמשך המינון יפחת בהדרגה. השימוש במדבקה עשוי לסייע למעשן להתמודד עם הצורך העז בסיגריה, אך חשוב לציין כי המדבקה לא נועדה לשימוש לטווח רחוק. מסיבות בריאותיות, בדרך כלל קיימת הגבלת שימוש במדבקות הניקוטין, ולא נהוג להיעזר בהן ליותר מ-12 שבועות.   

פתרון קסם?

גמילה מעישון היא עניין לא פשוט, במיוחד במקרים של הפסקת עישון בגיל מבוגר. לכן, רבים נעזרים במדבקות ניקוטין וטוענים כי הן סייעו להם להשלים את תהליך הגמילה. אך כאמור, אין מדובר בפתרון קסם, ובוודאי שאין להחליף את עישון הסיגריות בשימוש קבוע במדבקות הניקוטין. שימוש במדבקות אלו כרוך לעיתים בתופעות לוואי רבות כגון: בחילות, רעידות, הקאות, ראייה מעורפלת, כאבי בטן וקשיי נשימה. מלבד זאת, עישון סיגריות במהלך השימוש במדבקה, חושף את המעשן לסכנת הרעלת ניקוטין, וחשוב מאוד להקפיד להרחיק את המדבקה מהישג ידם של ילדים. לפני השימוש במדבקה חשוב מאוד לקרוא היטב את הוראות השימוש, ולשים לב להגבלות המצוינות בה. נשים בהריון או נשים מניקות אינן יכולות להשתמש במדבקות, וגם מי שחווה התקף לב או מי שסובל מהפרעות בקצב הלב צריך להימנע מהשימוש בהן. בסופו של דבר, חשוב לזכור כי מדבקת הניקוטין מכילה את אותו החומר הרעיל שממנו מנסים להיגמל, וגם אליה עלולים להתמכר.    

הדרך הנכונה לגמילה מסיגריות

השימוש במדבקות ניקוטין במסגרת הפסקת עישון בגיל מבוגר אינו בהכרח דבר רע, אך כדי שתהליך הגמילה יוכתר בהצלחה, יש להיעזר בסיוע מקצועי. לשם כך חשוב לזכור כי המדבקות לא נועדו להחליף את הסיגריות אלא הן רק אמצעי זמני בלבד שמטרתו להוביל אותנו ליעד הסופי – גמילה מהניקוטין הרעיל. מכיוון שהגמילה אינה פשוטה רצוי לפנות לטיפול מתאים כגון ליווי אישי או סדנאות להפסקת עישון. השתתפות בסדנאות לגמילה מעישון יאפשרו למעשן לפגוש אנשים הנמצאים במצב דומה לשלו – אנשים שיוכלו לתמוך בו ולהציע דרכים שונות שיקלו את הגמילה. מטבען, סדנאות להפסקת עישון מאפשרות התמודדות משותפת ומעודדות את המוטיבציה של המעשן להיגמל מהמנהג המזיק כזה. בשורה התחתונה – המטרה היא לשחרר את הגוף מהתלות בניקוטין ולהתחיל דרך חיים חדשה ובריאה.

לסיכום:

חשוב לזכור שהמטרה העיקרית בסוף היא הפסקת צריכת הניקוטין, מדבקות ניקוטין זוהי לא הדרך לעשות זאת שכן אנו אומנם כבר לא מעשנים, אבל עדיין צורכים ניקוטין, כמו כן המעשן אינו מרגיש את אותה תחושת סיפוק מהמדבקות כי בזמן שלוקחים שכטה תוך שניות הניקוטין מגיע למוח ולכן תחושת הרוגע מגיעה מהר מאוד. במדבקות, הניקוטין משתחרר לאט בהרבה ולכן המעשן לא מרגיש את הסיפוק וברוב המקרים הוא יחזור לעשן בעתיד.

כתבות נוספות