האם מדבקות להפסקת עישון באמת עוזרות להפסיק?

השוק מוצף היום בתכשירים שונים שאמורים לסייע בגמילה מעישון, כאשר אחד התכשירים הפופולריים והנפוצים הוא מדבקות הניקוטין (נקראות לפעמים גם מדבקות להפסקת עישון). איך הן עובדות? האם הן באמת עוזרות? איך להשתמש בהן בצורה הנכונה כדי להפסיק לעשן?

מהן מדבקות להפסקת עישון?

למעשה מדובר במדבקות רפואיות שמכילות כמות מסוימת של ניקוטין שמופרש באופן איטי, ונספג דרך העור אל זרם הדם.

החומר הממכר בסיגריות הוא הניקוטין, וכאשר עוברים תהליך של הפסקת עישון הגוף פתאום מרגיש צורך עז לניקוטין. זהו חלק טבעי של תהליך הגמילה שיחלוף לאחר מספר ימים, כאשר הגוף יסתגל להיעדר הניקוטין. כדי להקל על התהליך המדבקות בעצם משחררות כמויות הולכות וקטנות של ניקוטין, כדי להרגיל את הגוף בצורה הדרגתית.

האם המדבקות באמת עוזרות להיגמל?

ובכן, התשובה לכך היא מורכבת. כדי לענות עליה צריך קודם כל להבין שהתמכרות לסיגריות נובעת גם מהתמכרות פיזית לניקוטין, אך גם ממרכיבים נפשיים. הצורך והרצון לעשן לא נובעים רק מצורך פיזי לקבל ניקוטין, גם לחלק הנפשי והפסיכולוגי יש השפעה משמעותית, וכמובן שיש פה גם אלמנט של הרגל שהתפתח עם השנים. הפסקת עישון צריכה לתת מענה לכל אחד ואחד מהמרכיבים הללו, כדי שתהליך הגמילה יהיה מוצלח וארוך טווח. מדבקות הניקוטין נותנות מענה רק להתמכרות הפיזית, ואומנם זה דבר חשוב שבהחלט יכול לסייע להרבה אנשים – זו ממש לא גלולת קסם והיא לא מספיקה בפני עצמה. זהו דבר שאנחנו רואים שוב ושוב במסגרת של סדנאות להפסקת עישון בחיפה, ועל כך נרחיב בפסקה הבאה.

איך להשתמש במדבקות בצורה הנכונה והיעילה?

קודם כל צריך לדעת כי מדבקות הניקוטין הן תכשיר רפואי וחשוב להתייעץ עם רופא לפני תחילת השימוש, בעיקר כדי לקבל את ההנחיות המתאימות וכדי לוודא שאין התנגשות עם איזשהו מצב רפואי ממנו אתם סובלים. במיוחד חשוב לוודא שאתם לא צורכים יותר מדי ניקוטין עד כדי הרעלה (למשל יש אנשים שמשתמשים במדבקות ובכל זאת ממשיכים לעשן במקביל, או לצרוך ניקוטין בעזרת תכשירי גמילה אחרים).

אך הדבר החשוב ביותר הוא להשתמש במדבקה במסגרת של סדנאות להפסקת עישון , או בכל מקום הסמוך למגוריכם. המטרה של סדנאות הפסקת עישון היא לתת מענה מקיף לכל אחד מהאלמנטים השונים של ההתמכרות. בעוד מדבקות הניקוטין מסייעות להתמודד עם הגמילה הפיזית, בסדנה תבינו באופן מעמיק מהם הדברים שדוחפים אתכם לעשן וכיצד ניתן להתמודד איתם. למעשה זהו תהליך מקיף של שינוי ההרגלים, ובנייה של הרגלים חדשים שיסייעו לכם להתמודד עם הצורך לאורך זמן.

גמילה מעישון היא תהליך מורכב גם ברמה הנפשית וגם ברמה הפיזית. במסגרת של סדנאות להפסקת עישון בחיפה תקבלו את הכלים הטובים ביותר כדי להפסיק לעשן, ובעיקר כדי לשמור על כך לאורך שנים ארוכות.