למה לא כדאי לעשן מגיל צעיר?

למה לא כדאי לעשן מגיל צעיר?

הידעתם כי תופעת העישון תופסת מקום הולך ונרחב בקרב צעירים? הסיבות שגורמות לצעירים להתחיל לעשן הינם מגוונות ורבות מהן נעוצות בתופעות חברתיות שמלוות צעירים בגיל ההתבגרות. הן כוללות רצון להתנסות בדברים חדשים ונטילת סיכונים. הסיבות הינן: הרצון להתמרד במבוגרים, או, לעיתים, הרצון לחקותם, צורך להתגאות בפני המין השני, הרצון להתנסות והסקרנות הנלווית אליה, האמונה שהעישון מרגיע, ועוד. אפשר להוסיף לזה את הפרסום המתוחכם של חברות הסיגריות שמצליח להשפיע על רבים.

נזקי בריאות

העניין הוא, שהניסיונות הראשונים הופכים לאיטם להתמכרות שמצליחה למשוך את המעשן הצעיר ומונעת ממנו הפסקת עישון. נזקי עישון הם נזקים שמצטברים, וככל שהמעשן צעיר יותר, כן הוא חשוף לאורך זמן  לנזקים שונים. יש תופעות שליליות בגוף שעדיין ניתן לתקן, אבל, לעיתים, יש נזקים בלתי הפיכים שגורמים להיווצרות מחלות סרטן לסוגיהן השונים, מחלות ריאה, מוח כלי דם ולב שעלולות לפגוע באיכות החיים, ובמקרים קיצוניים, לגרום למוות. יש קשר ישיר בין עישון ובין מחלות סרטן ריאות, סרטן הלוע. הגרון וחלל הפה,שלפוחית השתן, הכליה, הלבלב, צוואר הרחם ועוד.

תופעות שליליות

בכל סיגריה יש עשרות חומרים מסוכנים לבריאות והם חודרים למערכות כלי הנשימה ולמערכות הדם. צעירים שהתחילו זה מכבר לעשן יסבלו בעיקר מתופעות של ריח רע מהפה, מהשיער והבגדים. יהיו להם אצבעות מצהיבות, כתמים חומים על הציפורניים והשניים. לאורך זמן עור הפנים יתחיל להתקמט, הם יסבלו יותר מתופעות שיעול, קוצר נשימה והתקררות ביחס לצעירים שאינם מעשנים. הנזקים הכבדים יתחילו להצטבר  בתקופות מאוחרות יותר ואז יהיה קשה יותר לתקנם. כך, שיש קשר הדוק בין תקופת העישון לתופעות בריאות שליליות הקשורות עם העישון.

המשיכה לעישון

מעבר לנזקים הבריאותיים יש משמעות כבדה להוצאות הכספיות הישירות למעשנים. עלות מחירי הסיגריות אינה זולה גם בגלל המיסוי הגבוה המוטל על הסיגריות. הרשויות מנסות לצמצם את תופעת העישון באמצעות מיסוי ועל ידי הסברה מקיפה בקרב צעירים ואוכלוסיות אחרות. מחקרים מראים כי עצם פעולת העישון היא המושכת את המעשנים ותו לו. כלומר: הצתת הסיגריה או המקטרת, מישושם ביד, פעולת השאיפה והפליטה, ניעור האפר וכדומה.

הצורך בהפסת עישון

מחשבון עישון מראה יפה את התועלת מול הנזק שבעישון. לצד הרווח השולי הזה יש נזקים כבדי משקל. נזקי בריאות, הוצאות כספיות רבות, הצטברות של ריחות רעים, כתמים צהובים במקומות שונים בגוף, דחייה חברתית, שכן, רבים אינם סובלים נוכחות מעשנים, השפעה שלילית על חיים חברתיים וחיי מין והוצאות כבדות על ניסיונות גמילה שלא תמיד מצליחות במיידי. הנה כי כן, יש גורמים כבדי משקל מצביעים על כך שכדאי להימנע מעישון כבר בגיל צעיר ומי שבכל זאת התחיל לעשן, מוטב לו לנסות ולהפסיק מוקדם ככל האפשר. כדי להימנע מכניסה לפינות שאינן  רצויות.