למה אנחנו כל כך מתמכרים לסיגריות?

למה אנחנו כל כך מתמכרים לסיגריות

מהי התמכרות?

כל אחד מאתנו מפתח לאורך החיים הרגלים טובים יותר והרגלים טובים פחות, והם חלק מהאישיות שלנו. אלא שישנם הרגלים הפוגעים באופן משמעותי בבריאות שלנו, ואף על פי שאנו יודעים זאת, אנחנו מתקשים להשתחרר מהם. האדם המכור לסיגריות יעשה לעתים כל שהוא יכול על מנת לעשן, והוא ייעשה זאת גם כאשר ברור לו שהוא פוגע בבריאותו או בבריאות של הסובבים אותו.  ההתמכרות לחומר כימי כלשהו גורמת לנו לפתח תלות פיזית בחומר הזה, ולמעשן נדמה כי אין בידו ברירה אחרת.

מדוע אנחנו מתמכרים לסיגריות

כמו חומרים ממכרים אחרים, גם הסיגריה משפיעה על המוח של המעשן. לאחר שאיפת הניקוטין, לחץ הדם עולה וכך גם רמת הסוכר. דופק הלב עולה אף הוא ולגוף מופרש חומר שנקרא דופמין הגורם להרגשה טובה אצל המעשן. המעשן רוצה לשחזר הרגשה זו שוב ושוב ועל כן ממשיך לשאוף את החומר הממכר והמזיק. הניקוטין מפר את האיזון הקיים בגוף בין חומצה לבין בסיס. בסיום הארוחה המכילה מאכלים חומציים רבים (כגון פחמימות או בשר) הגוף נזקק לחומר בסיסי. אדם בריא שאינו מעשן יאכל בשלב הזה פירות שיסייעו להחזיר את האיזון, אך מעשנים מפרשים את אותות הגוף באופן מוטעה ומעשנים תחת זאת סיגריה. כך מקושר הניקוטין, שהוא חומר בסיסי, למעין טקס של סיום ארוחה, וההתמכרות לעישון מתחזקת.

התניה פסיכולוגית

עבור מי שהתמכר לסיגריות, חלק גדול מהחוויות שלו יעבור דרך מסנן ההתמכרות. על כן, מי שרגיל לעשן יבצע קישור מוטעה בין העישון לבין פעילויות אחרות. מעשן קבוע ירגיש למשל כי על מנת ליהנות מכוס הקפה שלו עליו לעשן סיגריה, וכי ארוחה מלאה מצריכה סיגריה בסיומה. כך תיווצר התניה פסיכולוגית בין העישון לבין הנאה מפעילויות אחרות שאינן קשורות אליו בקשר ישיר. אך למעשה את ההתניה הזאת אפשר לשבור, מאחר שאין מאחוריה דבר. לאחר הפסקת עישון, מגלה המעשן לשעבר כי טעם הקפה טוב יותר דווקא ללא הסיגריה, וכי הסעודה טעימה הרבה יותר.

החומרים המזיקים שבסיגריה

רבים מתקשים להפסיק לעשן בשל התלות של הגוף בניקוטין ואינם מבינים מדוע עליהם לוותר על הנאת העישון. אלא שהעישון אינו כרוך בהנאה בלבד והוא אחד הגורמים המרכזיים למחלות. אין מדובר רק במחלות קשות. מלבד הניקוטין הסיגריה מכילה חומרים כימיים רבים כגון זפת, עופרת, נפטלין ואמוניה העלולים לגרום למחלות כרוניות בחלל הפה כגון פטרת והרפס. השפעות מזיקות אלו משפיעות גם על בני המשפחה ולא רק על המעשן עצמו.

כיצד להשתחרר מההתמכרות

מעשנים רבים המבינים את הנזק שהם גורמים לעצמם, מחפשים דרכים רבות להפסקת עישון. רבים מנסים שיטות שונות ונעזרים במדבקות ובסיגריות אלקטרוניות, אך "הרשת הבינלאומית לשחרור מהתמכרויות" מאפשרת גמילה מעישון ביום אחד. השיטה של אלן קאר מפרקת למעשה את כל המיתוסים שבונה המעשן סביב העישון. באמצעות השיטה הוא לומד ומפנים את הידיעה כי העישון אינו גורם הנאה אלא מעכב אותה. לאחר הפסקת העישון בריאותו משתפרת, הנשימה קלה יותר והאוכל טעים יותר.

לכן, אין סיבה עוד לחכות.כדאי לפנות עוד היום לאלן קאר ל-6900*, להיגמל מעישון ביום אחד ולהתחיל לחיות מחדש.