איך לרדת בצורה בטוחה במינון כדורי השינה?

איך לרדת בצורה בטוחה במינון כדורי השינה

אנחנו חיים בעולם מודרני, סוחף, גועש, כזה שלא נותן לנו רגע מנוחה. לעתים, גם כשזמן המנוחה מגיע ואנחנו מבקשים לישון ולהירגע, אנחנו לא מצליחים לעשות זאת. לא מעט אנשים מתקשים להירדם, מוצאים את עצמם ערניים לחלוטין גם בשעות הקטנות של הלילה, מתהפכים מצד לצד – ופשוט אובדי עצות. רבים מאותם אנשים פונים לפתרון הזמין והקל ביותר שיש, במיוחד כשהדבר ממשיך לאורך זמן, ומתחילים ליטול כדורי שינה, הלוקחים אותם בקלות לעולם המבורך של השינה. אך האם תמיד מדובר בפתרון טוב? מתי הגוף מתחיל להתמכר למצב? כיצד נרד באופן בטוח במינון כדורי השינה והאם יש אלטרנטיבה ראויה להן? הנה מידע חשוב שיסייע לכם לקבל החלטות נבונות.

כדורי שינה על קצה המזלג

כדורי השינה ברובם הגדול הינם בנזודיאזפנים שונים ואנלוגים שלהם (צרופות העובדות במנגנון דומה). אלו תרופות הרגעה במהותן, שמדכאות את הפעילות המוחית וכך משרות שינה. ההבדלים בין הכדורים השונים הם בעיקר במינון (מ"ג אחד של תרופה אחת עשוי להיות שקול בעוצמתו ל0.5 עד 5 מ"ג של תרופה אחרת), במהירות הספיגה לדם ובמשך הפעולה. מבחינת מנגנון הפעולה, רובם הגדול זהים. שאר התכשירים הנרשמים לשינה הם ברובם תרופות למצבים אחרים (דכאון, חרדה, אפילפסיה) אשר ישנוניות היא תופעת לוואי שלהן

מתי כדורי השינה מתחילים להיות מסוכנים?

הצורך במינון גדול יותר נקרא "פיתוח סבילות". במינונים גבוהים ישנה סכנה מוגברת לנפילות, פגיעה קוגניטיבית עד כדי שיטיון. גם המינונים  "הרגילים" שנחשבים בטוחים עשויים להיות מסוכנים בשימוש ממושך ובעיקר בגיל המבוגר יותר, עם התגברות הסיכוי לנפילות, תאונות דרכים, אובדן זכרון ועוד.

תופעות לוואי נוספות

ההתמכרות לכדורי השינה מתבטאת, כאמור, ברצון מוגבר של הגוף לצרוך כמות גדולה יותר כדי "להשביע" את תאבונו, אך יש לכדורי השינה השפעות נוספות הבאות לידי ביטוי בחוסר שקט, עצבנות, התפתחות של תחושת חרדה, מתח וגם בלבול וחוסר ריכוז.

הגיע הזמן להיגמל

לאחר תקופת שימוש ארוכה בכדורי השינה, נוצר צורך חשוב להיגמל מהם. הכדורים הללו, כפי שכבר הבנתם, עשויים לגרום למשתמש בהם תלות, הם גורמים להאטה מחשבתית, האטת הזיכרון, עצבנות וחוסר שקט. לצד זאת, לא מעט מטופלים מדווחים על שינה שטחית יותר המלווה בבלבול בעת שהם מתעוררים.

מתחילים להיגמל: כך זה עובד

כמו סוגי גמילה נוספים, גם הגמילה מכדורי שינה נעשית באמצעות הורדה הדרגתית במינון הכדורים. אפשרות נוספת היא לעבור לתרופה אחרת באופן זמני, ובכך להבטיח ירידה הדרגתית עוד יותר במינון וסילוק איטי ממחזור הדם. כדי להבטיח שהתהליך יהיה נכון ובריא, חשוב לעשות בפיקוח רפואי צמוד. מאוד לא מומלץ לעבור את תהליך הגמילה לבד או להחליט באופן עצמאי על המינונים הנכונים. תפקידו של הרופא המטפל הוא לעקוב אחר מצבו של המטופל לאורך הגמילה, ולשים לב לסימפטומים העלולים לעורר חשד. במידה והתגובות לא טובות והמטופל חש ברע, לעתים ימליץ הרופא על עצירת הירידה ההדרגתית במינון כדורי השינה או אפילו להישאר במינון נמוך.

גמילה במקרים חמורים

במקרה בו הגמילה עתידה להיות ארוכה מאוד או מאתגרת מאוד, המטופל עשוי לסבול מתופעות לוואי מגוונות, קשות מאוד. במקרים כאלו, לעתים יוחלט בשיתוף הרופא המטפל על אשפוז מלא, לרוב בבית חולים פסיכיאטרי.

איך נבטיח שהתהליך יצליח?

כמו בתהליכי גמילה אחרים וירידה במינונים של דברים מזיקים אחרים – האפקט הטוב ביותר מתרחש כשהמטופל מאמין בעצמו וביכולת שלו להבריא. לצד זאת, מלבד הגמילה ה"טכנית", מומלץ להבין יחד עם רופא מומחה מהי הבעיה הרגשית שהובילה למצב של התמכרות – מה בסביבה של המטופל מפריע לו לישון, מה מדיר שינה מעיניו, מדוע הגביר את המינון וכדומה. הליווי הרגשי לא חייב להיות ארוך מאוד, להיפך, מומלץ שהוא יהא ממוקד ויענה על שאלות ספציפיות.

מה נחשב לטיפול מוצלח?

לאחר שהירידה במינון כדורי השינה הצליחה, ננסה להבין האם באמת המצב השתנה. הצלחת התהליך נמדדת, פעמים רבות, ביכולת של אדם להירדם באופן רצוף במשך שבע שעות, מבלי להזדקק לתרופות כלל ועם קימה רעננה ומשביעת רצון.

הטיפול ההתנהגותי הטוב ביותר: סדנאות שינה

ירידה במינון כדורי השינה נעשית בפיקוח רפואי, והבנה של הגורמים שהביאו מלכתחילה לבעיות השינה נעשית פעמים רבות בטיפול רגשי-פסיכולוגי – אך כדי ללמוד יותר על השינה, על אופייה, על האופן שבו המוח שלנו פועל לפני השינה, במהלכה ואחריה וכדי לסגל הרגלי שינה ועירנות בריאים יותר – מומלץ מאוד לקחת חלק בלמידה פעילה הנעשית במסגרת סדנאות שינה. תפקידן של הסדנאות הללו הוא גם ללמד את המשתתף בהן מהן הפרעות שינה, מדוע הן נגרמות וכיצד ניתן "להילחם" בהן באופן טבעי, אך לא פחות חשוב – הן מסייעות לאדם לסגל הרגלים בריאים לחיים טובים יותר. במסגרת הסדנה, לומדים המשתתפים אילו מחשבות מקשות על השינה, כיצד נוכל לקדם את השינה באופן טבעי, מבינים מהו המנגנון הפנימי האחראי על המעבר משינה לערות ומה גורם למוח להיאחז בערנות ולא להרפות, כמו גם קבלת כלים שימושיים שיסייעו למנגנון השינה לפעול בקלות – החל מפעילות להרגעת המחשבות, תרגול ש"עובד" על המוח לעבור לתדר של שינה ולהיפרד מתדרי הערנות והעשייה ובסופו של דבר- להצליח לישון בקלות ובשמחה. הסדנה אינה ארוכה, היא ממוקדת מאוד ונפרשת על פני מספר שעות בלבד. זוהי שיטה מצליחה מאוד שלא מטפלת רק בסימפטום (חוסר השינה) אלא גם ובעיקר בגורמים למצב, ומובילה לפתרונות ארוכי טווח הניתנים ליישום מיידי ומסייעים לכל מטופל ליהנות משגרת חיים בריאה ומשינה רציפה ונעימה. בסופו של דבר, לומד האדם לא רק כיצד לרדת במינון של כדורי השינה או מדוע לא מומלץ לקחתם מלכתחילה, אלא גם לסגל לעצמו אורח חיים בריא ולהחזיר את השליטה על השינה לידיים שלו.