כלים פרקטיים להפסקת עישון

כמעט כל אדם שהתחיל לעשן היה סבור שהוא יוכל להפסיק ללא קושי, כשיבחר בכך. אך במציאות, גמילה מעישון היא אחד הדברים הקשים ביותר, ולא בכדי. הניקוטין ידוע כחומר ממכר מאוד ובמרבית המקרים, גם אם ממש רוצים להיגמל מעישון, מתברר למעשן שהוא פיתח תלות גופנית המקשה עליו את הגמילה. לכן, אם  גם אתם ניסיתם פעם אחר פעם להיגמל לבד ללא הצלחה, אולי הגיעה העת לנסות משהו חדש. במאמר הבא נציג כמה כלים פרקטיים, וייתכן שבזכותם תוכלו להתחיל בדרך חדשה ובריאה יותר.

קצת עזרה מחברים

אצל מעשנים רבים, הרגל העישון קשור להרגלים חברתיים. ישנם מעשנים הנוהגים לעשן בעיקר בעת יציאות לבילויים או כאשר הם מצטרפים לעמית לעבודה היוצא להפסקת עישון. לכן, על מנת להיגמל מסיגריות ייתכן שיידרשו שינויים קטנים באורח החיים. אין זה אומר שחייבים לנתק מגע עם החברים המעשנים שלכם, להיפך – רצוי מאוד להיעזר בחברים קרובים שבוודאי ישמחו לשמוע על ההחלטה החשובה שקיבלתם. כדי לזכות בתמיכתה של הסביבה הקרובה, מומלץ מאוד לעדכן חברים ובני משפחה בדבר רצונכם להפסיק לעשן. האנשים הקרובים אליכם, אנשים שבריאותכם חשובה להם, יעודדו אתכם לאורך התהליך ויסייעו למנוע מצבים שבהם תתפתו להדליק סיגריה. כך, במקום לצאת לפאב המלא בעשן סיגריות תוכלו לבלות בפאב שבו אין זה מקובל לעשן. בכל מקרה – על פי החוק החדש, אין לעשן במקומות ציבוריים.

סדנאות להפסקת עישון

הפסקת עישון לבד עשויה להיות עניין לא פשוט כלל. גם אם אנחנו זוכים בתמיכתם של בני משפחה וחברים, לא תמיד הם יודעים מה עובר על המעשן ומהם הקשיים שהוא נאלץ להתמודד איתם. לעומת זאת, סדנאות הפסקת עישון נועדו במיוחד עבור מעשנים החווים כולם את אותם הדברים. כך יכול המעשן לשוחח עם אנשים הנמצאים במצב הדומה לשלו, ומלבד תמיכה רגשית לזכות גם בטיפים יעילים שאולי לא חשב עליהם בעצמו. ההשתתפות בסדנה אף מגבירה בדרך כלל את המוטיבציה של המעשן להיגמל מסיגריות; לעומת הפסקת עישון לבד, גמילה מסיגריות באמצעות סדנאות הפסקת עישון מעודדת את המעשן להמשיך במאמציו ולהוכיח את עצמו אל מול שאר משתתפי הסדנה. העובדה שמישהו אחר כמוני מצליח להיגמל מסיגריות מוכיחה למעשן שגם הוא יכול  להשלים את המשימה בהצלחה.

אמצו לכם אורח חיים בריא

כאמור, גמילה מעישון אינה דבר של מה בכך, והיא כרוכה בדרך כלל בשינוי הרגלי החיים של המעשן לשעבר. כאשר תפסיקו לעשן, תתפלאו מכוחו של הגוף לשקם את עצמו; הנשימה תשתפר, לחץ הדם ירד ותחושת האנרגיה תחזור אליכם. זה בדיוק הזמן המתאים לאמץ אורח חיים בריא, לחזור לעסוק בפעילות גופנית ולבנות תפריט מזין ומחזק. מהר מאוד תגלו כי פעילות גופנית היא דבר ממכר מאוד (ובריא יותר), והיא תסייע לכם ברגעים שבהם תרצו להדליק סיגריה. חיים בריאים משמעותם גם פיתוח הנפש, וכעת, את הכסף ואת הזמן שבזבזתם על העישון תוכלו להשקיע במה שבאמת עושה לכם טוב. בסופו של יום, תיווכחו בכך שבחיים החדשים והמלאים שלכם אין לכם עוד צורך בסיגריה.