חוק Tobacco 21 – מתי בישראל?

חוק הטבק מגיל 21 מתי בישראל

מהו חוק Tobacco 21

בסוף שנת 2013 החליט ראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג, לחתום על מסמך חשוב שמטרתו שמירה על בריאותם של תושבי העיר. המסמך הפך בהמשך לחוק הנקרא Tobacco 21 ואת שמו הוא קיבל בשל מגבלת הגיל שהוטלה על רכישת מוצרי טבק בעיר ניו יורק. על פי החוק החדש, חנויות ופיצוציות אינן מורשות למכור לצעירים מתחת לגיל 21 מוצרי טבק, והן צפויות לקנסות כבדים אם יעשו כן. הגבלות אלו יש להן מטרה ברורה אחת – לשמור על בריאותו של הציבור, ובפרט על בריאות הדור הצעיר שעלול להיות מושפע משיקולים חברתיים שונים ועל כן מועד יותר לאמץ את המנהג הזה.

מדוע חוק ה-Tobacco 21 חשוב

מטרתו של החוק היא אמנם שמירה על בריאות הציבור, אלא שהוא עורר סערה גדולה בין השאר בשל הטענות כי הוא פוגע בחופש הפעולה של אזרחים שבמקרים רבים נחשבים כבר בגירים ולמרות כך לא מורשים לעשן. אך אף על פי שמדובר באזרחים בגירים מבחינת החוק, גילם הופך אותם לפגיעים הרבה יותר לנזקי העישון. אחוז ניכר מהמעשנים הבוגרים החלו לעשן באופן קבוע לפני יום הולדתם העשרים. מתבגרים רבים וצעירים פונים לעישון בשל סיבות חברתיות שונות ועל כן ייתכן כי העלאת גיל מכירת הסיגריות תרתיע לפחות את חלקם מעישון ותמנע את נזקי העתיד הבאים לבוא.

החוק בישראל

גם בישראל נעשים עוד ועוד מאמצים שמטרתם לעודד את הוויתור על מנהג העישון. צעירים רבים שלא עישנו בגיל ההתבגרות מתחילים לעשן דווקא בגיל 18, ומנהג זה מתחזק במהלך השירות הצבאי כאשר רבים מעידים שהם מתחילים לעשן משעמום או חוסר מעש. כיום ניתן עדיין למכור סיגריות לגילאי 18, אך הצעת חוק חדשה שמה לה למטרה לאסור על המכירה לצעירים מתחת לגיל 21. החוק בישראל עבר שינויים ושיפורים במהלך השונים, כולל הגדרה מחדש של מוצרי הטבק והכללת טבק להרחה וללעיסה במסגרת החוק הקיים.

זה הזמן להפסיק

החוקים החדשים מעודדים מעשנים להפסיק לעשן, אך למעשה יתרונות הגמילה מסיגריות ידועים ואין סיבה להמתין. הפסקת עישון לא רק משפרת באופן משמעותי את בריאותו של המעשן לשעבר אלא גם מחדשת את האנרגיה שלו ומחזירה את חוש הטעם לחייו, שלא לדבר על החסכון הכלכלי והתלות בסיגריות.

הפסקת עישון לא חייבת להיות תהליך קשה או כואב, וכל מי שמעוניין באמת להפסיק כדאי שיפנה עוד היום לאלן קאר ל-6900*, או יצור קשר בטופס להשארת פרטים וישמע על שיטת אלן קאר לגמילה מעישון – אצלנו זה אפשרי!