השפעת העישון בקרב ילדים קטנים ותינוקות

השפעת העישון בקרב ילדים קטנים ותינוקות

פגיעה בבריאות הילדים ובבריאות המשפחה כולה

החוק האוסר על עישון במקומות ציבוריים לא נחקק לחינם. כאשר אדם בוחר לעשן הוא פוגע לא רק בבריאות שלו עצמו, אלא גם בבריאות של הסובבים אותו החשופים לחומרים המזיקים. הדבר נכון במיוחד כאשר מדובר בבני המשפחה של האדם המעשן. הורים רבים חושבים שאם הם מעשנים אך ורק מחוץ לבית, הרי שבכך פתרו את הבעיה. אלא שלא כך הדבר. חלקיקים מחומרי העישון נותרים על בגדיו של ההורה, וגם אוורור הבית לא מצליח לסלק לגמרי את ההשפעות המזיקות של העישון. לעתים קרובות, ילדים ישנים עם הוריהם וכך באמצעות המגע עם בגדיו של ההורה, הם נחשפים לחומרי הסיגריה. למעשה רק גמילה באופן מוחלט תסייע לשמור על בריאות הילדים.

פגיעת העישון לטווח קצר

לניקוטין השפעות שליליות רבות וחלקן יורגשו כבר בטווח הקצר. הורים רבים הממשיכים לעשן משתדלים לעשות זאת הרחק מהישג ידו של הילד, אבל החומרים כאמור דבקים בהם וכך מועברים לילדים. בטווח הקצר חומרים אלו עלולים להזיק לדרכי הנשימה העדינות של הילד ולגרות את עור הפנים והעיניים. מערכת הנשימה של הילד רגישה מאוד להשפעות חיצוניות ולזיהומים שונים – צינורות הנשימה עוד דקים וצרים והריאות עצמן עדיין קטנות יחסית. מערכת החיסון של ילדים ובמיוחד של תינוקות אינה מפותחת דיה והחשיפה לעשן הסיגריה ולחומרים המזיקים שלה עלולים להפוך את הילד לפגיע אף יותר.

פגיעת העישון לטווח ארוך

חלק מפגיעותיו של העישון עלולות להתגלות רק בהמשך חייו של הילד. מחלות הצינון הרגילות עלולות להתחלף במחלות נשימה כרוניות בשל החשיפה לעישון. ילדים רבים עלולים לפתח אסתמה או מחלות כרוניות אחרות. ייתכן שמחלות נשימה כרוניות היו מתפתחות בכל מקרה, אלא שהעישון בוודאי אינו מועיל להקלה על הילדים או לשיפור בריאותם. לצד ההשפעות אלו חשוב לציין את  בניית הקשר החם של ההורה והילד. ריח העשן נותר על בגדיו של ההורה, על ידיו ובפיו. ילדים רבים עשויים להירתע ממגע עם ההורה במקרים אלו, והדבר עלול להזיק לקשר שבין ההורה לבין הילד.

דוגמה חינוכית?

אחת הדרכים שבהם הילד לומד על סביבתו ועל דרכי ההתנהגות המקובלים בה היא באמצעות תצפית וחיקוי. כאשר הילד רואה כי הוריו מעשנים, סביר שייראה בכך הרגל חיובי, ועל כך הסיכוי שגם הוא יהפוך למעשן כרוני הוא גדול יותר. הורים רבים חושבים שמספיק להזהיר את הילדים  מפני נזקי העישון, אלא שבכך הם משדרים לילד מסר כפול – מצד אחד הם אוסרים עליו לעשן, ומצד שני הם עצמם מעשנים. הורה המעוניין לשמש דוגמה חינוכית אמיתית, יוותר על מנהג העישון ויוכיח לילדו כי החיים מלאים הרבה יותר כאשר לא מעשנים.

להיגמל עוד היום

כל הורה לילדים רוצה כמובן בטובתם וחשוב לו לשמור על בריאותו של הילד ולדאוג לעתידו. אחד הדברים הטובים ביותר שההורה יכול לעשות עבור ילדו הוא להיגמל מסיגריות

הורה שבאמת מעוניין בגמילה מסיגריות מוזמן לפנות עוד היום לאלן קאר.