הפסקת עישון בעזרת שינויים באורח החיים

החיים שלנו רצופים החלטות שונות, חלקן יום-יומיות ובנאליות וחלקן הרות גורל. לא תמיד יש באפשרותנו לדעת איזה החלטה אכן תשפיע על חיינו ובאיזה אופן, אך דבר אחד בטוח – בכל הנוגע לגופנו, הדרך הנכונה ידועה לנו; אורח חיים בריא יחזק את גופנו ואת נפשנו ויאפשר לנו ליהנות הרבה יותר מהעולם שסביבנו. על כן, אין סיבה לחכות לאירוע מיוחד או לרגע ספציפי – אימוץ של אורח חיים בריא הוא תמיד החלטה נכונה, ובמקרים רבים החלטה זו תסייע לנו לוותר על הרגלים המזיקים לנו, הרגלים כגון עישון. על אורח חיים בריא כמפתח להפסקת עישון – במאמר הבא.   

תזונה נכונה

אין כאן גילוי מרעיש או מפתיע במיוחד, אלא אמת מבוססת ומוכחת; תזונה טובה המותאמת לצרכים של הגוף תסייע בשמירה על בריאותו. על מנת לפשט את העניין, להלן כמה כללים פשוטי:

  • לאכול לאט– אף אחד לא רודף אחריך. תהנה מהאוכל, תלעס אותו במלואו ובמתינות. כאשר אוכלים לאט ובתשומת לב למה שנכנס לפה יש אפשרות להעריך את הטעמים ואת המרקמים של האוכל. בלוטות הטעם של מעשנים אומנם מקשות עליהם ליהנות מכך, אך לאחר הפסקת העישון המערכת תתאושש ותחזור לעצמה.
  • לא נמנעים, לא "דוחפים"– בהנחה שאין התוויה רפואית כלשהי, אין סיבה להימנע ממזון אהוב. הכול תלוי במידה. אורח חיים בריא כולל בין השאר מודעות לגוף שלך ולצרכים שלו, ולכן מומלץ לשים לב לדרישות הגוף ולתחושת השובע. מומלץ לאכול כמה שצריך, להיות קשובים לגוף, וכאשר מרגישים שהספיק – אז די. כך נשאר גם טעם של עוד לפעם הבאה!
  • תזונה מגוונת– רבים נמנעים ממזון מסוג מסוים משום שבעבר לא אהבו את טעמו. אך כאשר אנו מתבגרים הטעם שלנו לעיתים משתנה. גם מי שלא אהב למשל אבוקדו או דגים בצעירותו, ייתכן כי יגלה כי אוהב סוג מסוים של דג או ממרח אבוקדו טרי. כדי שהגוף יקבל את כל הרכיבים התזונתיים שהוא זקוק להם, כדאי לוודא כי התזונה שלנו מגוונת ועשירה.

פעילות גופנית

אחת הסיבות שגורמות אנשים לחפש איך להפסיק לעשן בקלות היא הרצון לחזור לשגרת פעילות גופנית. הגוף שלנו לא נועד לעמוד במקומו; כמו כל דבר שלא נעשה בו שימוש, גם הגוף שלנו יתנוון אם לא נעניק לו את האפשרות לנוע. פעילות גופנית מסייעת גם לנפש – עבור רבים פעילות גופנית היא הזדמנות נפלאה "לנקות" את המחשבות, לרענן את הראש ולנסות למצוא זווית חדשה לבעיות שהטרידו אותנו בשגרת היום-יום. הפסקת עישון תקל על האדם לחזור לכושר, תחזק את גופו וכך גם את רוחו. . .

לא לשכוח ליהנות

אורח חיים בריא הוא הצעד הראשון, אך כדי שהחיים שלנו יהיה מלאים ובעלי משמעות, אנחנו צריכים גם ליהנות מהם. כאשר גופו של האדם תלוי בחומרים רעילים כגון ניקוטין, הוא עסוק כל העת בחיפוש אחר הסיגריה הבאה, ומשאבים יקרים (וגם כסף רב) מוקדשים למטרה זו. גמילה מעישון מפנה זמן רב לעסוק במה שבאמת חשוב לאדם, וזה המקום להדגיש – גם הפסקת עישון יכולה להיות מהנה. כיום ישנן סדנאות לגמילה מעישון שבהן פוגשים אנשים אחרים הנמצאים במצב הדומה לשלך. אנשים שכמוך, מעוניינים להתחיל בחיים טובים, בריאים ומספקים יותר.  

כתבות נוספות