הפסקת עישון בגיל מאוחר

הפסקת עישון – עניין של תפיסה

מעשנים רבים שבמשך שנים ארוכות היו מסיימים חפיסות סיגריות שלמות בכל יום, תופסים את הגמילה מעישון כתהליך קשה ומורכב. הגמילה מסיגריות נתפסת כמטרה קשה להשגה משום שמעורבים בה גורמים פסיכולוגיים ופיזיולוגיים. הגוף מתמכר לניקוטין וכאשר האדם מפסיק לעשן הוא עלול לחוש במשך כמה ימים תסמינים שונים. אלא שתסמינים אלו הם תופעה החולפת מהר יחסית, והאתגר העיקרי הוא תפיסתו של המעשן ונקודת המבט שלו. אנשים מעשנים מפתחים פעמים רבות הרגלים יומיומיים רבים סביב העישון, וכידוע הרגל הוא לא דבר שפשוט לעקור אותו מן השורש. לעתים קרובות, מבצע המעשן קישורים מנטליים בין העישון לבין פעולות אחרות, גם אם אין כל קשר בין קישור זה לבין המציאות. מעשנים רבים למשל טוענים כי העישון מאפשר להם להתרכז ביתר קלות, או שהם נזקקים לעישון על מנת לשמור על משקל גוף תקין. אלא שמבחן המציאות מגלה כי משקל עודף ובעיות ריכוז קיימים גם בקרב מעשנים. גם אם קישורים אלו אינם נכונים, ככל שעוברות השנים המעשן מתקשה לוותר עליהם, ובגיל מבוגר הוא שואל את עצמו כיצד יוכל להפסיק לעשן והאם יש בכך טעם. אך הפסקת עישון מועילה לבריאות בכל גיל, וכאשר האדם המעשן מבין מה עומד מאחורי ההתמכרות שלו – גילו אינו מהווה מכשול.

היתרונות שבהפסקת העישון

המעשן חושף את גופו לסכנות רבות, אך כאשר מתקבלת ההחלטה להפסיק לעשן, גם בגיל מבוגר, הגוף מצליח להשיב לעצמו את כוחו בהדרגה. מעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר למחלות שונות, וככל שעוברות השנים כך יפגעו גם פעולות יומיומיות כגון הליכה ועליה במדרגות. אך כשהאדם דבק בהחלטתו להפסיק לעשן מתחילים להתרחש שינויים מיידים לטובה, והללו חשובים במיוחד בגיל מבוגר. כבר בימים הראשונים יירד קצב הלב של המעשן לשעבר, וכך גם לחץ הדם שלו. רמת תחמוצת הפחמן תרד בחזרה לרמה התקינה, ואילו רמת החמצן בדם תעלה. הנשימה תשתפר וגם חושי הטעם והריח יחזירו לעצמם את כוחם. לאחר שתסמיני הגמילה נעלמו, תפקוד הלב ישתפר, השיעולים ייעלמו בהדרגה ועור הפנים ישקם את עצמו אף הוא. מספר שנים אחרי הפסקת העישון, גם הסיכון לחלות במחלות קשות יירד באופן משמעותי.

גם בגיל מבוגר עוד לא מאוחר

גמילה מעישון בכל גיל היא דבר מבורך. המעשן חושף את עצמו לסכנות בריאותיות רבות, ולכן גם הפסקת עישון בגיל מבוגר אינה דבר שיש לזלזל בו. מחקרים שבדקו מעשנים שנגמלו מסיגריות אחרי גיל שישים, מצאו כי גם בגיל זה סייעה הפסקת העישון למנוע את המוות ממחלות כלי דם וממחלות קשות. אחד מהמחקרים הללו פורסם בשנת 2015 בBMJ-, מגזין בריטי בעל מוניטין העוסק במקצוע הרפואה. במאמר ששמו " Impact of smoking and smoking cessation on cardiovascular events and mortality among older adults" מתואר מחקר שבו השתפו מעל לחמש מאות אלף מעשנים, והוא מוכיח מעל לכל ספק כי גם בגיל מתקדם הפסקת עישון מסייעת לשיפור מצבו הבריאותי של האדם. יחד עם זאת, המחקר מצא כי ככל שמתקדם גילו של המעשן (אחרי גיל 70) פוחתת ההשפעה החיובית של הפסקת העישון. בדיוק מסיבה זו, חבל על כל יום, וכדאי כבר היום לפנות לאלן קאר ב03-6212525  ולהתחיל בחיים בריאים יותר נקיים מעישון.

כתבות נוספות