המתנה הכי טובה שתיתן לעצמך- הפסקת עישון!

הפסקת עישון

שנה אזרחית חדשה מתקרבת, וכמו בכל שנה, אנחנו קובעים לעצמנו יעדים חדשים, אתגרים ומטרות שתמיד שאפנו להשיג. אך המתנה הגדולה ביותר שכל אחד יוכל להעניק לעצמו היא הפסקת העישון. גם מי שבתחילת הדרך נהנה מהעישון, מבין די מהר שמדובר בהרגל מזיק וטורדני, הרגל הפוגע לא רק בבריאותו של המעשן, אלא גם בבריאותם של הסובבים אותו. מי שרוצה שינוי אמיתי בחיים שלו, ומי שמעוניין בחיים בריאים ומלאים יותר, ייתן לעצמו את המתנה המשמעותית ביותר – הפסקת העישון והתחלה של דרך חיים חדשה. 

שיפור משמעותי במצב הבריאותי

כיום, כל חפיסת סיגריות כוללת אזהרה באותיות ברורות ובולטות ולא בכדי. אדם המעשן סיגריות, מכניס לגוף שלו תערובת רעילה של חומרים אשר פוגעים במערכות הגוף השונות ומעודדים את התפתחותן של מחלות כרוניות וסופניות. הפגיעה בגוף האדם אינה מוגבלת לריאות בלבד; העישון משפיע גם על מצבן של השיניים והחניכיים, גורם להצהבה ופוגע במראה שלהן. גם עור הפנים מאבד מהאלסטיות שלו, וכך מתפתחים סימנים של זקנה בטרם עת. כאשר האדם מחליט להיגמל מסיגריות, הוא לוקח את הצעד הראשון בשיקום הבריאות שלו ובשיפור חייו. כמה שבועות לאחר כיבוי הסיגריה האחרונה הריאות מתחילות כבר להתנקות, הנשימה נעשית קלה יותר, והסיכון להתפתחותן של מחלות נשימה של מחלות סרטניות יורדת. יכולתו של הגוף לרפא את עצמו משתקמת אף היא, וכך בריאות הפה מתחילה להשתפר, וטיפולי שיניים הופכים לקלים הרבה יותר. עם כל השפעות חיוביות אלו אינן מספיקות, חשוב להזכיר גם את השיפור המשמעותי במצבו של עור הפנים, ואת החוש הטעם והריח שחוזרים לעצמם.  

השתחררות מהתלות בסיגריות

השיפור במצב הבריאותי הוא כמובן מבורך וחשוב, אך להפסקת העישון יתרון חשוב לא פחות. מי שנרשם לסדנאות כגון סדנאות להפסקת עישון בתל אביב או סדנאות להפסקת עישון בירושלים פונה בשל צורך נפשי אמיתי להשתחרר מהתלות בסיגריות. אדם המעשן באופן קבוע רגיל לתכנן את היום שלו סביב הפסקות הסיגריות הצפויות. מעשן הנדרש למשל לשהות במקום סגור למשך זמן ממושך, יתקשה לעשות זאת מבלי לחץ, קוצר רוח ועצבנות. גם ארוחה בקרב חברים או בני משפחה שאינם מעשנים עלולה להיות לא מהנה. למעשה ההנאה מכל פעילות שהיא נמדדת על פי היכולת לעשן. לכן, הגמילה מהרגל זה הופכת את החיים להרבה יותר קלים ונעימים, ומאפשרת למעשן ליהנות מחייו ללא תלות בחומרים הרעילים שבסיגריות.  

חוזרים לכושר

לצד ההשפעה החיובית על בריאות הגוף, ולצד השיפור במצב הרוח, ישנה סיבה נוספת בעטיה מעשנים מחליטים להיגמל. ישנם מעשנים שלפני שאימצו את מנהג העישון, הם היו עוסקים בספורט, והיו נהנים מהליכה ממריצה או מפעילות אירובית אחרת. אך מכיוון שהעישון מזיק לריאות ומקשה את הנשימה באופן משמעותי, מעשנים רבים מוותרים על פעילות גופנית, או שאינם ממצים את היכולות הפיזיות שלהם. השחרור מהצורך לעשן, משחרר גם את הריאות ממצבורי הניקוטין. כך ההנאה מפעילות גופנית חוזרת, והאדם מרגיש אנרגטי יותר, רענן יותר ומוכן הרבה יותר לקראת בואו של יום חדש.

כתבות נוספות