האם עישון מקטרת בריא יותר מסיגריה?

האם עישון מקטרת בריא יותר מעישון סיגריה

הסיבה העיקרית שגורמת לרבים להתחיל לעשן היא התדמית שהשתרשה למנהג זה. בעבר, הרבה לפני שהנזקים היו ידועים, הסיגריות והמקטרות שיחקו תפקיד חשוב בעולם הקולנוע והטלוויזיה. גם היום הסיגריות עדיין מככבות על המסך, אך כיום כבר ברור לכולם כי כל שאיפה מכניסה לגוף המעשן אלפי חומרים רעילים המסכנים את חייו. אך למרות הידע הזה, עדיין יש מי שמתקשה להפסיק לעשן, ולעיתים נעשה ניסיון להצדיק את המשך העישון בעזרת טענות שונות. בין השאר יש מי שיגיד כי בניגוד לעישון סיגריות רגילות, עישון מקטרת מזיק פחות. בפועל – עישון הוא עישון; החומרים מסוכנים לא פחות והנזק נעשה. פרטים נוספים – במאמר הבא.

ממכר לא פחות

עישון מקטרת נפוץ היום פחות, בין השאר משום שהוא כרוך בהתעסקות לוגיסטית שאינה תמיד נוחה למעשן. אך כל מי שניסה הפסקת עישון בגיל מבוגר יוכל להעיד על כך שהגמילה מהמקטרת מורכבת באותה המידה כמו הגמילה מסיגריות. חומרי הטבק שבמקטרת ממכרים לא פחות, ועיקר ההבדל בינם לבין הסיגריות הוא בתוספת של חומרי טעם וריח. מטרתם של חומרים אלו הוא להגביר את התלות של המעשן בטבק ולגרום לו לעשן עוד ועוד. גם אם מעשן המקטרת אינו שואף עמוק את עשן הטבק, הניקוטין עדיין מוצא את דרכו למערכת הדם שלו ומהר מאוד מתפתחת ההתמכרות לחומר המסוכן הזה.

מסוכן לא פחות

מעשנים רבים המשתמשים במקטרת טוענים כי הם נהנים בעיקר מן הטקס, מהארומה של הטבק ומהמנהג בכללותו. לדבריהם הם אינם שואפים את חומרי הטבק אלא רק "מגלגלים" את עשן המקטרת בפה. אך גם אם זה אכן המצב, חלק מן החומרים הרעילים מצליחים בכל זאת לחדור למערכת הנשימה, וכמובן שגם בריאות הפה נפגעת באופן משמעותי. מעשני מקטרת רבים נאלצים לעבור הפסקת עישון בגיל מבוגר בשל נזקים שהטבק גרם לחניכיים שלהם, לחלל הפה ולגרון. בשלב הזה הם גם יגלו כי הפסקת עישון לבד עלולה להיות לא פשוטה, כי בינתיים הגוף שלהם התמכר לאותם חומרים רעילים.

מהן הסכנות?

מחקרים שנערכו בעבר ושהשוו בין מצבם הבריאותי של מעשני סיגריות לבין מצבם הבריאותי של מעשני מקטרות, גילו את אותו הדבר; בשני המקרים העישון חשף את המעשנים לאותן הסכנות:

  • מחלות כלי דם ולב – הניקוטין חודר למערכת הדם, פוגע בתפקודי הלב ובמקרים קיצוניים עלול לגרום לשבץ.
  • סרטן ריאות – הניקוטין והחומרים הרעילים הנוספים הקיימים בסיגריות ובטבק פוגעים במערכת הנשימה. כימיקליים אלו מצטברים בריאות, מקשים את הנשימה ומעודדים את התפתחותם של גידולים סרטניים.
  • פגיעה בבריאות הפה – לא רק מערכות הגוף הפנימיות סובלות מהשפעת הסיגריות והטבק. גם החניכיים וחלל הפה עלולים להיפגע, וההחלמה מטיפולים רפואיים באזור זה עלולה להיות קשה וממושכת.

הפתרון – גמילה

חשיפת הגוף לחומרים הרעילים שבטבק ובסיגריות היא אומנם מסוכנת, אך במרבית המקרים ניתן לתקן את הנזק. הגוף האנושי ניחן ביכולת התאוששות מדהימה וגם הפסקת עישון בגיל מבוגר תאפשר לשפר את המצב הבריאותי ואת תחושת הרווחה של האדם. בשבועות הראשונים שאחרי הפסקת העישון, הריאות יתחילו לנקות את עצמן, הנשימה תהיה קלה יותר, והחשק לעשן ייעלם. לכל מי שבכל זאת חושש, מלבד הפסקת עישון לבד קיימות היום סדנאות רבות הכוללות ליווי אישי ומפגש עם אנשים הנמצאים במצב דומה. על כן, מומלץ כי כל אחד ינסה למצוא את השיטה שלו שתאפשר לו להיגמל ממנהג מזיק זה ולהתחיל בחיים חדשים ובריאים יותר. בהצלחה!

כתבות נוספות