למה בלילה הדאגות תמיד גדלות?

 להירדם בקלות לשינה טובה

בכל ערב, עוד לפני שסיימנו את היום, כבר עומדות לנגד ענינו המשימות הרבות שעימן עלינו להתמודד ביום הבא. מטלות שניתנו במסגרת העבודה, חשבונות שעלינו לשלם, סידורים, הסעות הילדים לחוגים שלהם וכיוצא בזה. בדרך כלל, אם זכינו לשינה טובה באותו הלילה, סביר להניח שנוכל להתמודד היטב עם כל אותם אתגרים ודרישות. אך לעיתים קרובות, העומס של חיי היום-יום מצליח בכל זאת להשפיע על איכות השינה שלנו ולפגוע ביכולת התפקוד שלנו. במקרים אלו, גם אם אנחנו עומדים בכל היעדים שהצבנו, הדאגות של שגרת היום-יום אינן מרפות ודווקא בלילה הן צפות ומטרידות את נפשנו. מדוע זה קורה ואילו פתרונות יוכלו לסייע לנו? קראו במאמר הבא.

כשהמחשבות לא נרגעות...

בחיים המודרניים והקדחתניים, נדמה כי שינה איכותית ומרעננת כבר אינה דבר אפשרי. כל אחד מאתנו ממלא אין-ספור תפקידים בחייו ולצד הצורך להתפרנס בכבוד, עומדות לנגד ענינו לא מעט מטרות שברצוננו להשיג. לכך נוסף הלחץ החברתי והמשפחתי להצליח, והשאיפה להתקדם ללא הרף לקראת היעד הבא. כך, גם כאשר יורד הערב ואנו חשים צורך באווירה נעימה יותר, עדיין נתקשה למצוא את המרחב הרגוע שלנו. לעיתים, דווקא השקט המשתרר בבית עלול להוות קרקע פורייה לדאגות ולמחשבות. הדאגות שהצלחנו להדחיק במהלך היום בעת שהשלמנו משימות שונות, חוזרות ורודפות את מחשבותינו בלילה. על כן, אם אין אנו יודעים כיצד להתמודד בהצלחה עם אותם לחצנים וטרדות, נתקשה להירדם ולא נוכל ליהנות משנת לילה טובה. זוהי גם תחילתו של מעגל קסמים מורכב – הקושי להירדם ושעות השינה המעטות פוגעים בתפקוד היום-יומי שלנו וביכולת שלנו להגיב כשורה למצבים מלחיצים, ואלו בתמורה יקשו עלינו שוב להירדם בלילה הבא.

מה לא כדאי לעשות?

לפני שנתחיל לדון בדרכים השונות לשבירת מעגל הקסמים הזה, ולפני שנציע שיטות להירדם, חשוב להבין מה לא מומלץ לעשות אם רוצים להירדם בקלות:

  • לא מזניחים: רבים מאמינים כי שינה טובה היא מותרות, וכי רק ילדים קטנים אכן זקוקים לשנת לילה טובה. כך, יש המסתפקים בשעות שינה בודדות בלילה וחושבים כי עליהם פשוט להסכין עם מצב זה. אך למעשה, אדם מבוגר זקוק לשינה של בין 7 עד 9 שעות בלילה, ומחסור מצטבר בשעות שינה עלול לפגוע משמעותית בבריאותו. לכן, הצעד הראשון לטיפול במחסור בשינה הוא להכיר במצב ובשום פנים ואופן לא להזניח את הטיפול בו.

  • בלי כדורים: כאשר הבריאות הפיזית והנפשית שלנו תקינה, הגוף שלנו צריך להיות מסוגל לווסת בעצמו את השעות הביולוגי וכך לאפשר לנו הירדמות קלה ושנת לילה טובה. כדורי שינה, לעומת זאת, פוגעים במאזן הטבעי והעדין של גופנו. הם אומנם עשויים להידמות כפתרון הולם לטווח הקצר, אך בטווח הארוך הם עלולים לגרום לנו לפתח בהם תלות וכך לא יאפשרו לנו להירדם באופן עצמאי.

  • בלי אלכוהול: אלכוהול הוא חומר פסיכו-אקטיבי שיש הנעזרים בו לצורך הירדמות קלה. אז נכון, אלכוהול הוא סם מרדים, אך הוא גם פוגע משמעותית באיכות השינה שלנו והופך אותה למקוטעת. כך, במקום שינה רציפה של 7 – 9 שעות, אנו נתעורר פעמים רבות במהלך הלילה ונקום בבוקר עייפים ומותשים.

אז מה כן כדאי לעשות?

כעת, כאשר ברור מה לא יקדם אותנו בדרך לשנת לילה טובה, נותר לנו לבחון את הדרכים שכן יסייעו לנו לסגל לעצמנו הרגלי שינה בריאים:

  • שינוי קוגניטיבי – לכל אחד מאתנו יש את היכולת הטבעית לישון טוב בלילה. אם אנו מתקשים להירדם בשל מחשבות טורדניות ודאגות, נוכל להיעזר בשיטות לרגיעה ובטכניקות קוגניטיביות אחרות שבעזרתן נלמד להרגיע את הגוף ואת הנפש לקראת השינה. כיום ישנן גם סדנאות שינה שבהן נוכל להכיר גישות התנהגותיות שונות ולפגוש אנשי מקצוע שיסייעו לנו להתמודד עם קשיים אלו.

  • בדיקות גופנית – לעיתים, לצד הדאגות והמחשבות המטרידות, גם המצב הגופני שלנו עלול להקשות עלינו להירדם. אם לדוגמה מערכת הנשימה אינה פועלת כראוי הדבר עלול לקטוע את השינה ולגרום להתעוררויות תכופות במהלך הלילה. לכן, אם אתם חוששים שמא קיימת בעיה רפואית הפוגעת באיכות השינה שלכן, פנו לרופא המטפל ובדקו אם הנושא לעומק.

  • תכנון מחדש של חדר השינה – כדי שתוכלו ליהנות משינה טובה, נחוצים תנאים אופטימליים בחדר השינה שלכם. מזרן לא נוח, או מכשיר המאיר כל הלילה עלולים לפגוע משמעותית באיכות השינה. לכן, בעת הצורך החליפו מזרן, סלקו את המטענים מחדר השינה וצרו אווירה בחדר מרגיעה.

  • מסדרים את המחשבות לפני השינה – דברים רבים מטרידים אותנו לפני השינה, ובין היתר רשימת המטלות האין-סופית שעלינו לטפל בה ביום המחרת. אחת הדרכים להתמודד עם מצב זה, היא לעשות קצת סדר במחשבה, ולבנות בכל ערב לו"ז מסודר של המשימות ליום הבא. תוכלו גם להכין רשימה של מטלות ביומן וכאשר תשלימו את המשימה ביום הבא תמחקו אותה מהרשימה. משימות שלא השלמתם תעבירו ללו"ז של היום הבא. ניהול חכם מסוג זה יעניק לכם סיפוק מעצם השלמת המשימה ויאפשר לכם לחוש שאתם שולטים בחייכם ובסדר היום שלכם.

  • תזונה בריאה– הקפדה על תזונה מאוזנת ובריאה היא תמיד דבר חיובי, ויש לה גם השפעה על איכות השינה שלנו. לעומת זאת, הרגלי תזונה מסוימים עלולים לפגוע באיכות השינה; שתייה מרובה של קפה לפני השינה למשל, מעוררת את הפעילות המוחית ותקשה עלנו להירדם. מלבד זאת, יש לשים לב כי גם ארוחות גדולות וכבדות עלולות להזיק לשינה שלנו, שכן הן מטילות עומס רב על מערכת העיכול. לכן, השתדלו להימנע ממשקאות קפה לפני השינה, והקפידו לאכול ארוחת ערב טעימה אך צנועה יחסית.

לסיכום, שינה טובה ואיכותית תלויה בגורמים רבים, פיזיים וקוגניטיביים כאחד. אם הפרעות השינה חוזרות על עצמן, ואם הדאגות ממשיכות להקשות עליכם לישון טוב בלילה, מומלץ לפנות לעזרה מקצועית. סדנאות שינה יוכלו לסייע לכם להחזיר את שליטה לידיכם ויאפשרו לכם ליהנות משינה רציפה ומרעננת.