אילו נזקים נגרמים לפה בעקבות עישון?

אילו נזקים נגרמים לפה בעקבות עישון

לעישון תופעות לוואי רבות, ואם גם אתם מעשנים כבדים אז  טוב שתדעו שמרביתן אינן חיוביות ואינן תורמות לבריאותכם. ככל שהעישון אורך ונמשך לאורך השנים, כן, מצטברים הנזקים בגוף וחלקם אף עלול להפוך לבלתי הפיכים שעלולים  לגרום למחלות קשות, ובמקרים קיצוניים, להסתבכויות שמובילות למוות. בין נזקי הבריאות הנפוצים ניתן למנות מחלות כלי דם, ריאות, פגיעה בראייה, אין אונות ודלדול מאגרי ויטמין סי בגוף. בכל שאיפת עשן סיגריה נכנסים לגוף עשרות חומרים שחלקם אף נחשב לרעילים.

פגיעה בחניכיים

פגיעת העישון במערכות החניכיים והשיניים בפה ידועה ויש לה היבטים שונים. במקרים רבים, מתפתחת מחלת חניכיים מסיבות שונות שחלקן נובע מתחזוקה לקויה. העישון גורם לפגיעה באספקת הדם הפריפרית לאזור המודלק בחניכיים, כתוצאה מכך יש פחות דימום באזור הדלקת ואז קשה יותר לאתר אותה בזמן לצורך התחלת טיפול. יש צורך לבצע בדיקה מקצועית תקופתית  על ידי רופא שיניים. הבדיקה חייבת להתבצע בתדירות של בין 6 חודשים לשנה והיא מהווה מעין מקדם בטיחות שנדרש גם ובמיוחד בקרב מעשנים.

פגיעה במערכת החיסון

בחלל הפה יש מאות חיידקים שחלקם "טובים" ואחרים אלימים (פתוגנים). כאשר מספרם היחסית של הפתוגנים נמוך אזי החניכיים בריאות. מחלות חניכיים נוצרות כאשר מתרבים החיידקים הפתוגנים וכאשר מערכת החיסון נפגעת. עישון תורם להיחלשות מערכת החיסון בגלל שהוא פוגע באספקת הדם השוטפת. הניקוטין הוא זה שמצטבר בכלי הדם וגורם להיצרות שלהם. כך, מתעכבת אספקת התאים החיוניים ומחלות החניכיים מצליחות להתפתח במהירות רבה יותר. העישון אף פוגע בפיברובלאסט, שהינו חומר השומר על הקשר בין רקמת החניכיים והשן, ובמידה רבה האחראי על ריפוי פצעים.

נזקי ניקוטין

ככלל, עישון גורם להידלדלות ויטמין סי בדם שאחראי על ריפוי פצעים, כך, שככל שמעשנים תקופה ארוכה יותר, כן יש חשיפה מוגברת למחלות חניכיים ומחלות אחרות בגוף. הפסקת עישון בגיל מבוגר תנציח מצב בו הנזקים כבר קיימים ותיצור קושי מתגבר והולך בתיקונם. לצד כל הסימפטומים הקליניים הללו  יש גם מפגעים אסתטיים. הניקוטין גורם לכתמים צהובים על השיניים, על האצבעות ועל כל דבר שהוא בא איתו במגע. ניתן לנקות את הצבע באמצעות חומר מתאים אבל, כאמור, הצבע הינו רק בעיה משנית.

הפסקת עישון

ככלל, הפסקת עישון היא הפתרון האולטימטיבי והטוב ביותר ויכול לחסוך מחלות חניכיים. העישון אף גורם מאט את הריפוי של מחלות אלו וטיפולים מורכבים אחרים דוגמת עקירות והשתלות שיניים. אם מוסיפים לזה מחלות אחרות כלליות, את ההוצאות הכבדות על רכישת סיגריות, את היתרונות האסתטיים והחברתיים הנלווים לאנשים שאינם מעשנים הרי שמקבלים סל מלא יתרונות. ניתן להפסיק לעשן בצורה עצמאית והדבר אינו קשה כפי שזה נראה. ניתן לקבל סיוע והדרכה אצל מומחים שיכולים להקל מאוד על התהליך ומומלץ לפנות אליהם לשם קבלת מידע וייעוץ.

כתבות נוספות