איך פועלת סיגריה אלקטרונית?

איך פועלת סיגריה אלקטרונית

בניגוד לימים עברו, כיום כבר ברור כי עישון של סיגריות חושף את הגוף לסכנות מרובות. טבק הסיגריה כולל לא רק את הניקוטין המזיק, אלא גם אלפי חומרים כימיים אחרים שהוכחו זה מכבר כמסרטנים. על כן, מעשנים רבים מעוניינים להיגמל מעישון ולאמץ אורח חיים בריא יותר שיאפשר להם איכות חיים גבוהה יותר. לשם כך, יש הנעזרים באמצעים שונים, וביניהם גם הסיגריה האלקטרונית. אך לפני שממהרים להחליף את הסיגריות הרגילות בסיגריה האלקטרונית, חשוב שיהיה בידי המעשן כל המידע הדרוש. אז כיצד פועלת הסיגריה האלקטרונית והאם אכן מדובר בפתרון ראוי? על כך – במאמר הבא.

אופן פעולתה של הסיגריה האלקטרונית

כיצד מעשנים סיגריות רגילות – את זה כולם יודעים. ובאמת אחת הסיבות שבעטיין מעשנים רבים מעוניינים להיגמל מסיגריות לתמיד נוגעת לריח העשן הדבק בבגדים ובבית. סיגריה אלקטרונית לעומת זאת, פועלת על פי עיקרון קצת שונה. בסיגריה רגילה חומר הטבק נשרף והמשתמש שואף את העשן, אך בסיגריה אלקטרונית, העשן נוצר באמצעות אידוי של חומר הטבק. הסיגריה האלקטרונית היא למעשה מכשיר אידוי הפועל באמצעות סוללות. המשתמש מצמיד את פיו לפיה של המכשיר ושואף, וחיישן המזהה את המגע גורם להפעלתו של גוף חימום. גוף החימום מאדה את נוזל הטבק שבסיגריה האלקטרונית, וכך נוצרים אדי העשן. בשוק קיימים גם דגמים נוספים הפועלים באמצעות כפתור שעליו יש ללחוץ באופן ידני כדי להפעיל את פעולת האידוי.

מהם החומרים הקיימים במילוי סיגריה אלקטרונית?

בניגוד לסיגריות רגילות, סיגריה אלקטרונית מכילה כאמור נוזל המכונה e-liquid, או בעברית – נוזל אלקטרוני. בנוזל זה קיים כמובן ניקוטין וחומרים נוספים כגון גליקון, גליצרין ופרופילן. יצרנים רבים מוסיפים לחומרי מילוי אלו גם חומרי טעם, מתוך כוונה לשפר את החוויה של המעשן. מלבד חומר מילוי "סטנדרטי" שמציעות החברות השונות, קיים גם מילוי של ניקוטין נוזלי שאותו המעשן מוסיף לסיגריה על פי שיקול דעתו. תוספת זו היא כאמור אינה קבועה, והיא עלולה להקשות על המעשן לדעת מהי כמות הניקוטין המדויקת שהוא צרך. כך, בסופו של דבר, דווקא הסיגריה האלקטרונית עלולה להכיל כמות ניקוטין גבוהה בהרבה לעומת כמות הניקוטין הקיימת בסיגריה רגילה.

מצב זה הוביל אף להתערבות המחוקק במדינת ישראל, ובסוף שנת 2018 אף אושרו תקנות המחייבות להגביל את כמות הניקוטין שבסיגריה האלקטרונית.

האם זה בטוח?

הסיגריה האלקטרונית היא מוצר חדש יחסית. סיגריה זו נכנסה לשימוש רק בתחילת המאה הנוכחית, ועל כן היקף ההשפעות שלה לא לגמרי ידוע. דבר אחד ברור – מי שמעוניין להיגמל מסיגריות לתמיד, אין זה מומלץ שיתלה את תקוותו בסיגריה האלקטרונית. כאמור, במקרים רבים סיגריה אלקטרונית מכילה כמויות ניקוטין גבוהות הרבה יותר וכך הפגיעה במערכת הדם והלב עלולה להיות קשה יותר. מלבד זאת, סיגריות אלקטרוניות פועלות באמצעות גוף חימום, ואכן כבר היו דיווחים על כוויות ועל פגיעות בשל שימוש בכלי אידוי זה. בשורה התחתונה, גם הסיגריה האלקטרונית מכילה את הניקוטין המזיק ועל כן גם היא ממכרת מאוד ופוגעת במערכות הגוף. מי שבאמת מעוניין לחיות חיים בריאים יותר ולגלות איך להפסיק לעשן בקלות – יכול להיעזר באנשי מקצוע ובסדנאות לגמילה מעישון.