איך נראה יום בחיי המעשן שרוצה להפסיק?

איך נראה יום בחיי המעשן שרוצה להפסיק

לעיתים עישון עשוי להיראות כמשימה בלתי אפשרית. מעשנים הרגילים לצרוך סיגריות על בסיס יום-יומי יתקשו אולי לדמיין את החיים שלהם ללא עישון, בעיקר אם הוא קשור להרגלים ולאורח החיים השגרתי שלהם. אך האם השגרה הזאת היא באמת מבורכת? האם מי שמעשן שנים רבות באמת יפסיד משהו אם יחליט על דרך חדשה ונקייה ללא סיגריות? המאמר הבא יציג את סדר היום הרגיל המאפיין את חייהם של מעשנים רבים וייתן לכם, הקוראים, לשפוט.

סיגריה של בוקר טוב

עם השנים, כולנו מסגלים לעצמנו טקס בוקר קבוע. זה יכול להיות שתייה של כוס קפה תוך כדי התעדכנות בנעשה בעולם, או מקלחת קצרה ומרעננת. במקרים אלו, סביר להניח שאם נאלץ לסטות מהשגרה הזאת, לא יקרה דבר יוצא דופן; גם אם נחוש עצבנות קלה, נוכל להמשיך את היום כרגיל, לשתות קפה בדרך למשרד או להתקלח כאשר נגיע בסוף היום הביתה. לעומת זאת, יומם של המעשנים קצת שונה; ראשית הבוקר נפתח בדרך כלל בסדרה של שיעולים ובצורך החזק לעשן את הסיגריה הראשונה של היום. אם מסיבה כלשהי לא יתאפשר למעשן להדליק סיגריה לפני תחילת יום העבודה, ייתכן מאוד שדעתו תוסח והוא לא יצליח להשלים כראוי משימות שונות שניתנו לו. התלות הזאת בסיגריות כבר בתחילת היום היא הגורמת לאנשים רבים להתחיל הפסקת עישון, בין אם באופן עצמאי ובין אם דרך סדנאות גמילה מעישון.

לעשן במהלך יום העבודה

רובנו עובדים מחוץ לבית, בין אם במשרד ובין אם במסגרת חברה או ארגון מסודרים. בדרך כלל, במקומות עבודה מסוג זה קיימים חוקים ברורים באשר לאפשרויות העישון, והם נקבעים בהתאם לחוק הישראלי המגביל את אפשרויות העישון במרחב הציבורי. מי שאינו עובד בביתו, כפוף לחוקים אלו, ועל כן אינו חופשי לעשן בכל עת שירצה. כדי לעשן יהיה עליו לקחת הפסקות יזומות – מהלך  שאולי לא ימצא חן בעיני המעסיק שלו, ויעורר כעס בקרב עמיתים שאינם מעשנים ואינם זוכים להפסקות שכאלה. אם בכל זאת יחליט המעשן להתאפק, הוא יחוש בחסרון הסיגריות כבר לאחר כשעה, ואם יאלץ להשתתף בישיבה ארוכה או ביום עיון חשוב, ייתכן כי יתקשה להתרכז בנאמר.

עישון בסוף יום העבודה ובילויים בערב

גם שעות הערב עשויות להוות אתגר משמעותי למעשנים. מי שמנסה למשל להקטין את כמות הסיגריות היומית בשל סיבות כספיות, עשוי לגלות כי הוא סיים כבר את המכסה היומית שלו. במקרים אחרים, במיוחד בנסיבות חברתיות וכאשר יוצאים לבלות במסעדות, לא תמיד יתאפשר למעשן להדליק סיגריה, וגם כאן יהיה עליו להמתין זמן מה לפני הסיגריה הבאה. גם אם בכל זאת יצאתם בערב ועישנתם, הרי כשתגיעו הביתה תגלו כי בשיער ובבגדים דבק ריח העישון, וכדי שזה לא ילווה אתכם גם ליום הבא עליכם להתקלח ולכבס את הבגדים. מנגד, מעשנים רבים גרים עם בני זוג שאינם מעשנים, ועל כן נאלצים להגביל את העישון למקומות מחוץ לבית או להתאפק עד הבוקר.

כפי שניתן להבין, סדר היום של המעשן הוא פעמים רבות מתיש, משום שהוא מוקדש, במידה רבה, לסיגריה הבאה. סדנאות גמילה מעישון עשויות לסייע למעשן לצאת ממעגל הקסמים הזה. כך, מעשן שרוצה להפסיק יוכל לעשות באמצעות התמיכה שלה הוא זקוק, במהירות ובקלות.