איך משנים את התפיסה בראש להפסקת עישון?

 איך משנים את התפיסה בראש ונגמלים מעישון

עישון הוא אחד ההרגלים המזיקים ביותר לבריאות, ועל כן חלק גדול מהמעשנים מעוניינים להפסיק לעשן. אך עבור רבים, אין מדובר בעניין פשוט כלל, וחלק מהקושי נובע כמובן מהחומרים הממכרים הנמצאים בסיגריות. גופו של המעשן הופך להיות תלוי במידה רבה בסיגריות, אך האם הוא עצמו באמת תלוי בהן? כיום ברור כי ההתמכרות לסיגריות אינה עניין גופני בלבד, אלא במידה רבה מאוד – זהו עניין נפשי, או עניין של גישה. לעיתים שינוי התפיסה ביחס לעישון וביחס לגמילה מעישון עשוי להקל באופן משמעותי את הפסקת העישון. אז איך עושים את זה? במאמר הבא.  

מודעות להיקף הנזק של העישון

בימינו כבר אין כל ספק כי עישון הוא מנהג מזיק. שאיפת העשן פוגעת במערכת הנשימה ובמערכת כלי הדם, וגם מעשנים פאסיביים שבני משפחתם או שחבריהם מעשנים, חשופים בפני סכנות העישון. אך אף על פי שידוע כי עישון מזיק, לא כולם מודעים להיקף הנזקים שהעישון עלול לגרום לגוף. למעשה, עישון סיגריות משפיע על כל מערכות הגוף שלנו. העישון גורם לנזקים שהמעשן מרגיש את השפעתם בחיי היום-יום שלו:

  • בריאות הפה – השפעתן הרעה של הסיגריות מורגשת כבר באזור הפה. במקום המגע הראשוני של האדם עם הסיגריות. הסיגריות פוגעות במצב החניכיים והשיניים ועלולות לגרום להיווצרותן של דלקות.
  • תחלואה גבוהה יותר – החומרים הרעילים שבסיגריה מעכבים את תהליכי הריפוי הטבעיים של הגוף, וכך כל טיפול שיניים הופך להיות כואב יותר וכל מחלה הכי קטנה מחייבת התאוששות ארוכה יותר.
  • פגיעה במצב העור – אדם מעשן קל לזהות; העור שלו יהיה בעל קמטים רבים יותר והאלסטיות שלו תהיה נמוכה בהשוואה למי שאינו מעשן.
  • פגיעה בכושר הגופני – מי שאוהב לעשות כושר, או אפילו מי שנהנה לרקוד או לעבוד בגינה, כדאי שידע – הפסקת העישון תעצים את ההנאה מפעילויות אלו. העישון מקשה את העברת החמצן בגוף, ולכן גם במאמץ וגם בעת ביצוע פעולות שגרתיות כמו עלייה במדרגות, המעשן ירגיש יתאמץ יותר והביצועיים שלו ייפגעו.

כל נזקים אלו הם משמעותיים ומצטברים, אך המעשן אינו תמיד מודה להם. לכן, תקרא קצת! ברגע שמבינים עד כמה העישון משפיע על המעשן בחיי היום-יום ועד כמה הוא פוגע בו – זוהי נקודת ההתחלה לשינוי בתפיסה; אין עוד "לי זה לא יקרה" – העישון פוגע בכל אחד.  

שינוי מחשבתי

לאחר שמבינים עד כמה העישון מזיק לבריאות, מגיעה העת לשינוי מחשבתי. גמילה מסיגריות לא חייבת להיות גזרה קשה, להפך. גמילה מעישון אין משמעותה ויתור על משהו חשוב אלא סילוק של גורם פוגעני. גמילה מעישון משמעותה שכעת המעשן לשעבר חופשי ליהנות מחייו בלי לתכנן את הפסקת הסיגריה הבאה, בלי להיות תלוי בה. השחרור מסיגריות משמעותו שכעת את הכסף שהשקענו ברכישת סיגריות ניתן להשקיע בדברים החשובים באמת.  

מחליטים, ולא חוזרים אחורה

הצעד הבא, לאחר השינוי המחשבתי, הוא קבלת ההחלטה. ניתן לקבוע תאריך מסוים, או אפילו לחכות שחפיסת הסיגריות שקניתם תיגמר, אך מאותו הרגע יש להפסיק את העישון לחלוטין. ברגע שהפסקתם לעשן, אחרי שעבר שבוע, אחרי שעברו שבועיים, אחרי שעבר חודש – אל תתפתו! תהיו גאים בעצמכם שהגעתם עד הלום, תעשו משהו שמשמח אתכם ותיהנו מחיים בריאים ומלאים!

כתבות נוספות