איך העישון משפיע על בריאות הפה?

איך העישון משפיע על בריאות הפה

כיום אין כבר כל ספק שעישון מזיק לבריאות הגוף. אפילו חברות הטבק מודות בכך שעישון סיגריות עלול לפגוע באופן משמעותי בגוף והן אף מחויבות לציין זאת על גבי חפיסת הסיגריות. אלא שישנם נזקים בריאותיים מוכרים הידועים היטב לכלל הציבור, וישנם נזקים שמעשנים כמעט ואינם מודעים להם. בין הנזקים המוכרים פחות ניתן למנות את הפגיעה בבריאות הפה. לרבים נדמה שמדובר במפגע אסתטי בלבד הניתן לתיקון בקלות יחסית, אלא שלמעשה, הנזק חמור ועמוק הרבה יותר. על כך – במאמר הבא.

פגיעה במראה השיניים

הנזק לפה והפגיעה בבריאותו ניכרים כבר במראה החיצוני של השיניים. הניקוטין הקיים בסיגריות ידוע כאחד החומרים המכתימים ביותר והוא גורם להצהבה משמעותית של השיניים. הצהבה זו קיימת לא רק בצד החיצוני של השן, אלא היא מופיעה גם בחלק הפנימי של השן. חלק זה קשה יחסית לניקוי והוא מצריך בדרך כלל טיפול מקצועי וסדיר מידי שיננית. החומרים הרעילים שבסיגריות גורמים לא רק להזדקנות מהירה של העור, אלא משפיעים גם על מראה השיניים ופוגעים באופן משמעותי באסתטיקה של הפה.

פגיעה בעצם השן

הפגיעה האסתטית מטרידה מעשנים רבים, אך למעשה הנזק חמור הרבה יותר ממה שנראה לעיל. העישון גורם לעצם השן לאבד מהמסה שלה, ומכאן קצרה הדרך להתפתחותן של מחלות חניכיים מורכבות ואף לאובדן השן. במקרים רבים, כאשר המצב מחמיר, דלדול עצם השן מחייב הליך מורכב של השתלה דנטלית, אך כאן לא תמה השפעתו ההרסנית של העישון. מכיוון שהעישון פוגע ביכולת הטבעית של הגוף לרפא את עצמו, הוא עלול גם להפריע להחלמה מהליך ההשתלה, וכך הצלחתו של ההליך הרפואי אינה שלמה תמיד. יש לציין כי נזק מסוג זה עלול להיגרם לא רק בשל עישון סיגריות, אלא גם בשל עישון פאסיבי וחשיפה לעשן הסיגריות. על כן, כדי להקדים תרופה למכה, וכדי לפתור בעיות פה, מומלץ קודם כל על גמילה מעישון. הפסקת עישון תזרז את תהליך ההחלמה, ותאפשר לשקם את בריאות הפה.

פגיעה במערכת החיסונית

אחת הסכנות המשמעותיות ביותר בהרגל העישון היא הפגיעה במערכת החיסונית של הגוף. כידוע, אנו חיים בסביבה שאינה סטרילית, ובכל רגע נתון אנו חשופים לווירוסים, לחיידקים ולמקורות מזהמים אחרים. חלק גדול מגורמים מזיקים אלו חודרים אל הגוף שלנו דרך הפה. על כן, כאשר הפה אינו נקי, וכאשר החניכיים חשופות באופן תמידי לחומרים רעילים, יכולתו של הגוף להילחם במזהמים יורדת. העישון גם פוגע בזרימת הדם בגוף, וכך נפגעת גם יכולת הריפוי של הגוף. הדם אינו זורם כראוי לפצע שבפה, הפצע אינו נסגר במהירות הרגילה, והסיכוי לזיהום גדל. באופן זה, כאשר מתפתח פצע בפה, או כאשר מבצעים הליך רפואי רגיל, זמן ההחלמה מתארך.

נגמלים מעישון ומתחזקים

כפי שניתן להיווכח, העישון משפיע לא רק על מצבן של הריאות ועל האלסטיות של עור הפנים; לעישון יש השפעה מערכתית כללית על הגוף כולו, והשפעה מזיקה זו מתחילה כבר מרגע שעשן הסיגריות חודר לחלל הפה. אך יש גם חדשות טובות: גוף האדם הוא מכונה משוכללת הבנויה היטב, וגם לאחר עישון ארוך שנים ניתן לשקם את הגוף ואת בריאות הפה. הפסקת עישון תסייע להחזיר לגוף את כוחותיו, ועל כן מומלץ כי כל מעשן ימצא את הדרך שלו להיגמל מהרגל זה, בין אם באופן פרטני ובין אם באמצעות סדנאות מקצועיות להפסקת עישון.